Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zakończył się Konwent Marszałków Województw RP w Lubelskiem

8 grudnia 2022

Kobieta i mężczyzna siedzą za stołem

Konwent Marszałków Województw RP w Lubelskiem

Samorządowcy z całej Polski dyskutowali o wspólnych problemach, szukali rozwiązań i dzielili się dobrymi praktykami. W czwartek, 8 grudnia odbyło się II posiedzenie Konwentu Marszałków Województwa RP pod przewodnictwem władz Województwa Lubelskiego. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Marek Olbryś.

– To było bardzo dobre, merytoryczne spotkanie – podsumował obrady wicemarszałek. – Wiele uwagi poświęcone było sprawom rolnictwa, a zwłaszcza bezpieczeństwa żywnościowego, także w kontekście sytuacji w Ukrainie. Wiele się będzie działo w sprawach ochrony środowiska, zarówno w programach rządowych, jak i regionalnych. Nie wchodząc już teraz w szczegóły, można zasygnalizować, że  dotyczyć będą głównie  czystego powietrza, czyli jeszcze większego wsparcia wymiany "kopciuchów" na nowocześniejsze i oszczędniejsze systemy grzewcze oraz poprawiania charakterystyki energetycznej budynków.

Marszałkowie zajęli się także m. in. kwestią Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, które postulują zmiany opłat egzaminacyjnych obowiązujących już od 2013 roku. Samorządy województw mają wypracować w tej sprawie wspólne stanowisko, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Dyskusja w dwóch modułach

Konwent otworzył Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego, przewodniczący Konwentu Marszałków RP.

– Cieszę się z licznej obecności marszałków i członków zarządów. Przed nami wiele ważnych tematów, które chcielibyśmy poruszyć podczas obecnego spotkania. Przygotowaliśmy dyskusję w dwóch modułach tematycznych – mówił, witając przybyłych gości.

W pierwszym module podjęto temat bezpieczeństwa żywnościowego. O perspektywach rozwoju polskiego rolnictwa w kontekście aktualnych uwarunkowań mówił Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Troską, zarówno rządu, jak i wszystkich samorządów jest troska o bezpieczeństwo żywnościowe. W ostatnim czasie to temat głównych dyskusji, szczególnie w czasie, kiedy jeszcze nie skończyła się pandemia, a już rozpoczęła się brutalna agresja Rosji na Ukrainę, co spowodowało zerwanie łańcuchów dostaw. To wielkie wyzwanie, ponieważ mamy Ukrainę, jako naszego sąsiada – zaznaczył.

Swoją prelekcję o wsparciu obszarów wiejskich z funduszy europejskich w ramach perspektywy 2021-2027 zaprezentowała Joanna Gierulska, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Bezpieczeństwo żywnościowe to jeden z głównych celów wspólnej polityki rolnej. Dzisiaj ⅓ budżetu unijnego jest przeznaczona na wspólną politykę rolną, w związku z tym jest oczywiste, że oczekuje się od tej polityki wsparcia w tym zakresie – powiedziała.

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa mówił o długoterminowej wizji rozwoju rolnictwa UE.

Bezpieczeństwo energetyczne

Moduł drugi z kolei dotyczył bezpieczeństwa energetycznego w kontekście aktualnych uwarunkowań. O perspektywach rozwoju polskiej energetyki i roli regionów w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego mówiła Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

Paweł Mirowski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków oraz zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wygłosił wykład o finansowaniu zadań związanych z promocją i wsparciem realizacji Programu Priorytetowego Czyste Powietrze.

Czwartkowe obrady zakończyły półroczną prezydencję Województwa Lubelskiego. Przewodnictwo na okres kolejnych 6 miesięcy zostało przekazane Województwu Wielkopolskiemu, które reprezentował wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Konwent Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej został powołany w 1999 r., wraz z powstaniem samorządów szczebla wojewódzkiego. Reprezentuje interesy wszystkich 16 polskich województw.

Do zadań Konwentu należy inspirowanie społeczności regionalnych, organizacji pozarządowych i pożytku publicznego do podejmowania wspólnych, obywatelskich inicjatyw, mających wpływ na rozwój województw.

Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa
fot. Woj. Lubelskie

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

8 grudnia 2022

Powrót na początek strony