Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zakończyła się 56. sesja sejmiku województwa

27 października 2023

radni siedzą przy stołach podczas 56. sesji sejmiku województwa

56. sesja sejmiku województwa

Kolejne pieniądze na sprzęt medyczny dla podlaskich szpitali, przyznanie środków na zakup zabytkowej ikony dla Muzeum Podlaskiego i ponad pół tysiąca planszówek dla Książnicy Podlaskiej – to niektóre z decyzji podjętych przez sejmik podczas piątkowych (27.10) obrad.

Podczas sesji radni przegłosowali zmiany budżetowe. Więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na sprzęt i aparaturę medyczną. To kolejne środki pochodzące z unijnego projektu „Wsparcie podmiotów leczniczych realizujących świadczenia z zakresu rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19 na terenie województwa podlaskiego”. 

– Nowoczesna aparatura jest niezbędna, jeśli chcemy, aby nasza służba zdrowia rozwijała się i świadczyła opiekę na wysokim poziomie. Dlatego trzeba korzystać z takich okazji i wydać każdą złotówkę, która jest do wydania – mówił Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny m.in. za obszar zdrowia.

Dotacje ze zwiększonej puli projektu mają otrzymać:

  • Szpital Ogólny w Grajewie im. dr Witolda Ginela – 259 tys. zł;
  • Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży – 927 tys. zł;
  • SPZOZ w Dąbrowie Białostockiej – 385 tys. zł;
  • Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku – 100 tys. zł;
  • Szpital Psychiatryczny im. dr Stanisława Deresza w Choroszczy – 559 tys. zł;

Dotacje dla Książnicy i Muzeum Podlaskiego

Radni przyznali 50 tys. zł Książnicy Podlaskiej na zakup gier planszowych. Warto przypomnieć, że od już dwóch lat biblioteka prowadzi wypożyczalnię planszówek, a także jest organizatorem spotkań z grami planszowymi „Planszówki Johnny’ego i Mateusza”. Obecnie w zasobach Książnicy jest już ok. 580 tytułów gier, a za otrzymane pieniądze instytucja zamierza zakupić kolejnych 600 sztuk.

– Gry planszowe od kilku lat przeżywają swój renesans i moim zdaniem są świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Ja bardzo cieszę się, że Książnica prowadzi wypożyczalnię planszówek, świetnie, że organizuje cykliczne spotkania graczy, ale żeby to podtrzymać musi mieć w swoich zasobach nowości i wtedy będzie tych graczy przyciągać – mówił marszałek Artur Kosicki. 

Podczas obrad podjęto też decyzję o przyznaniu Muzeum Podlaskiemu dotacji do zakupu XVI-wiecznej ikony Chrystusa w Majestacie. Całkowity koszt dzieła to ponad 200 tys. zł. Na ten zakup muzeum dostało dofinansowanie w wysokości 160 tys. zł z Narodowego Instytutu Muzeów i Ochrony Zbiorów, resztę pieniędzy dopłaci samorząd województwa podlaskiego.

Powyborcze zmiany w sejmiku

Październikowa sesja odbyła się w okrojonym składzie. Sejmikowe ławy na sejmowe zamienia m.in. Sebastian Łukaszewicz. Radny wojewódzki VI kadencji i wicemarszałek województwa zdobył mandat posła w wyborach 15 października br. W miejsce Sebastiana Łukaszewicza do sejmiku ma wejść  Grzegorz Kapica, który w wyborach samorządowych 2018 r. startował z list Prawa i Sprawiedliwości. Z sejmiku odchodzi również radny Maciej Żywno, który uzyskał mandat senatora. Jego miejsce w klubie Koalicji Obywatelskiej prawdopodobnie zajmie Agnieszka Sitarska.

Ponadto m.in. przyjęto informację w sprawie realizacji zadań oświatowych samorządu województwa, informację w sprawie sytuacji na rynku pracy województwa podlaskiego i realizacji zadań z zakresu polityki rynku pracy w 2023 r.

Podczas sesji złożony został wniosek radnych Klubu Koalicji Obywatelskiej o odwołanie Marszałka Województwa Podlaskiego. Będzie on głosowany zgodnie z ustawą o samorządzie województwa. 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Paulina Dulewicz

27 października 2023

Powrót na początek strony