Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

100 tys. zł dla Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej na zakup specjalistycznego sprzętu

8 lipca 2024

100 tys. zł dla Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej na zakup specjalistycznego sprzętu

Pieniądze trafią do Funduszu Wsparcia Straży Granicznej Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku i zostaną przeznaczone na zakup akumulatorów do dronów i radiotelefonów. To sprzęt, którym na co dzień posługują się funkcjonariusz Straży Granicznej. Decyzję w sprawie dofinansowania zakupu zarząd województwa podjął w poniedziałek, 8 lipca.

Dzięki dotacji do Podlaskiego Oddziału SG trafi 350 akumulatorów do radiotelefonów i 14 do dronów.

– Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest (zwłaszcza w obecnej sytuacji ­na granicy), aby sprzęt naszych służb był sprawny. Dlatego nie mamy wątpliwości co do tego rodzaju pomocy – powiedział wicemarszałek Marek Malinowski.

Nowe akumulatory do dronów przede wszystkim wydłużą możliwość utrzymania ich w locie, a w konsekwencji zwiększą czas monitorowania sytuacji migracyjnej, rejestrowanie zdarzeń i identyfikowanie sprawców przestępstw i wykroczeń.

– Żywotność akumulatorów ograniczona jest liczbą cykli ładowania, a intensywne wykorzystywanie bezzałogowych statków powietrznych w bardzo szybki sposób zwiększa ich degradację. Zatem, aby zapewnić ciągłość eksploatacji danych urządzeń, konieczne są wymiany akumulatorów – dodał Marek Malinowski.

Natomiast zakup akumulatorów do krótkofalówek zapewni ciągłość pracy tych urządzeń podczas patrolowania terenu. W konsekwencji funkcjonariusze będą mogli szybciej reagować na ewentualne zagrożenia.  

Aneta Kursa

Opublikował: Małgorzata Sawicka

8 lipca 2024

Powrót na początek strony