Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

3 mln zł dla podlaskich jednostek OSP

4 kwietnia 2024

OSP

3 mln zł dla podlaskich jednostek OSP / Paweł Krukowski

Samorząd województwa w trakcie kadencji wspiera finansowo jednostki ochotniczych straży pożarnych (OSP) przekazując gminom dotacje na wyposażenie i szkolenia druhów. W czwartek, 4 kwietnia, otrzymały one 111 symbolicznych czeków na łączną kwotę 3 mln zł. Wręczali je w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku przedstawiciele samorządu województwa, w tym wicemarszałek Marek Olbryś, członek zarządu Wiesława Burnos i przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.

– Jako reprezentacja samorządu województwa jesteśmy dumni, że jesteście państwo tu dzisiaj i możemy wam wręczyć pieniądze – mówił Marek Olbryś do druhów zgromadzonych na sali. – Nie grają one tak dużej roli, jak państwa zaangażowanie osobiste i troska o mieszkańców. Nie tylko codziennie dbacie o życie i mienie naszych mieszkańców, ale też pomagacie samorządom, mieszkańcom gmin i powiatów w organizowaniu i zabezpieczaniu wydarzeń.

Wskazał też, że podczas tej kadencji łączne wsparcie wyniosło ponad 10 mln zł. Wszystkie rozdysponowane pieniądze pozwoliły strażakom nie tylko na zakup ubrań ochronnych i sprzętu ratowniczego, ale też na odnowienie pojazdów bojowych czy modernizację budynków jednostek.

– Historia pomocy dla OSP trwa już kilka kadencji, ale dopiero w tej przybrała taką skalę. Zadbaliśmy o to, aby strażacy byli finansowani z przeróżnych źródeł. Był to nasz priorytet bez względu na istniejące między radnymi podziały partyjne – podkreślił Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku województwa. – Dziękuję też samorządom terytorialnym, że opiekujecie się OSP – dodał.

Podziękowanie za służbę strażakom złożyła także Wiesława Burnos. Po czym wraz z pozostałymi radnymi wręczyła czeki przedstawicielom jednostek terytorialnych.

– Prawdą jest to, że te czeki są tylko symboliczne, ale też prawdą jest, że na konto gmin wkrótce przypłyną prawdziwe pieniądze – mówiła.

O znaczeniu tego wsparcia wypowiedział się m.in. Jerzy Iwanowiec, wójt gminy Milejczyce.

– Dzisiaj nasza jednostka OSP dostała 39 tys. zł. Planujemy przeznaczyć ją na ubiór specjalistyczny, bo to właśnie zabezpieczenie strażaków jest dla nas najważniejsze. Wcześniej udało nam się pozyskać środki na zakup wozów strażackich, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni i dziękujemy – mówił.

W uroczystym wręczeniu czeków, oprócz strażaków i reprezentantów gmin, uczestniczyli też m.in. wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Siekierko, radni wojewódzcy: Paweł Wnukowski, Sławomir Nazaruk, Stanisław Derehajło, Grzegorz Kapica, Mikołaj Janowski, Bogdan Dyjuk oraz Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka i Marcin Sutkowski, dyrektor Biura Prawnego urzędu marszałkowskiego.

Dawid Korpacz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Monika Pańko

4 kwietnia 2024

Powrót na początek strony