Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

400 tys. zł z budżetu województwa na działalność rad seniorów w Podlaskiem

5 kwietnia 2024

Marszałek Kosicki, dyrektor Jabłoński, dyrektor Puchalska oraz oficjele z czekami w rękach

400 tys. zł z budżetu województwa na działalność rad seniorów w Podlaskiem

Pieniądze zostaną przeznaczone na projekty aktywizujące osoby starsze i rozwój rad seniorów działających przy samorządach gmin. W piątek (5.04) marszałek Artur Kosicki, dyrektor Gabinetu Marszałka Robert Jabłoński oraz dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji urzędu marszałkowskiego Agata Puchalska przekazali przedstawicielom samorządów symboliczne czeki z kwotą dotacji. Dofinansowanie otrzymało 16 projektów – wszystkie spełniły wymagania formalne.

Jak podkreślał marszałek Kosicki, rozwój rad seniorów i wsparcie dla środowisk senioralnych był jednym z priorytetów obecnych władz województwa. Przypomniał, że zależało mu, aby przy każdym samorządzie taka rada została powołana.

– Ten wasz głos, wasze opinie i sugestie są nam bardzo potrzebne, bez przedstawicieli waszych środowisk mogą po prostu do nas nie dotrzeć – mówił. – Cieszę się, że rad seniorów w regionie przybywa i cieszę się, że wychodzicie z ciekawymi projektami aktywizującymi środowisko. Cieszę się również, że jako samorząd województwa możemy wspierać finansowo działalność rad – dodał.  

Marszałek podziękował też włodarzom gmin za ich zaangażowanie w tworzenie rad seniorów i dobrą współpracę ze środowiskiem.

Jednym z beneficjentów programu jest gmina Czarna Białostocka. Jak zaznaczył burmistrz Jacek Chrulski, seniorzy z Czarnej Białostockiej po wsparcie z samorządu województwa sięgnęli już po raz drugi. W tym roku otrzymali dofinansowanie w wysokości 23 tys. zł.

– Będziemy organizować wizyty studyjne, aby poznać działania rad seniorów w środowiskach podobnych do naszego, ale też większych np. w Łomży. Chodzi o kontakt z innymi radami, o wymianę doświadczeń i tym samym rozwój – mówił.

Dofinansowywanie działalności rad seniorów w terenie ocenił bardzo dobrze i to nie tylko za możliwość realizacji projektów.

– Chodzi też o to, że ktoś z zewnątrz docenia te działania, bo tak to odbieramy. To jest bardzo miłe, a też motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań – dodał. 

Taką samą kwotę dotacji, jak seniorzy z Czarnej Białostockiej, otrzymali na swój projekt seniorzy z Suwałk. Agnieszka Szyszko z suwalskiego magistratu, która współpracuje m.in. z Suwalską Radą Seniorów, wyjaśniała, że dofinansowanie pozwoli zorganizować bezpłatne zajęcia z aquafitnessu, taneczne zajęcia plenerowe i usługi podologiczne – to wszystko w ramach projektu „Projekt pełni życia w sile wieku”.

Najwięcej pieniędzy, bo aż 35 tys. zł otrzymał Miasto Białystok na drugą edycję projektu „Siła Seniora”. Ma on na celu ograniczenie wykluczenia społeczno-kulturalnego wśród białostockich seniorów, polepszenie jakości życia i poczucia współuczestnictwa w życiu społecznym, a także nabywanie przydatnej wiedzy praktycznej. Projekt wspiera promocję aktywności ruchowej, zdrowego stylu życia, podniesienia świadomości zdrowotnej. „Siła Seniora” skupia się na kilku działaniach tematycznych, wskazanych przez samych seniorów jako ważne dla lokalnego środowiska. To edukacja cyfrowa, sport i rekreacja oraz kultura.

W załączeniu wszystkie dotowane projekty.

W spotkaniu uczestniczyła również zastępczyni dyrektora Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Agata Michałowska.

To już druga edycja programu Samorządu Województwa Podlaskiego na rzecz rozwoju rad seniorów w terenie. W ubiegłym roku przekazano na ten cel łącznie 300 tys. zł, w tym roku o 100 tys. zł więcej.

Oprócz współpracy z radami seniorów, samorząd realizuje też szereg inicjatyw, takich jak np.: konferencja „Podlaska Seniorada”, realizowany we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku „Uniwersytet Bezpiecznego Seniora” i wiele innych przedsięwzięć.

 

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Duszyński

 

 

Opublikował: Krystian Guzewicz

5 kwietnia 2024

Powrót na początek strony