Ambasador Malty z wizytą w urzędzie marszałkowskim
Ambasador Malty z wizytą w urzędzie marszałkowskim / Kamil Timoszuk
Było to pierwsze spotkanie Marisy Farrugi z Łukaszem Prokorymem. Ambasador zaznaczyła, że współpraca między regionami ma wymiar nie tylko polityczny czy kulturowy, ale również utrwala nawiązane stosunki i przyczynia się do stwarzania nowych możliwości rozwoju.
– Celem, który nam przyświeca, jest szukanie takich obszarów, w których moglibyśmy realizować namacalne projekty przynoszące efekty dla naszych państw czy regionów. Obszarem, jaki szczególnie dostrzegam, jest edukacja na poziomie wyższym. Jesteśmy otwarci na współpracę uczelni wyższych w dziedzinach medycyny, kierunków humanistycznych, ale również technicznych. Kolejnym ważnym obszarem jest turystyka, dzięki której możemy czerpać korzyści gospodarcze i ekonomiczne – mówiła ambasador.
Jak podkreślił marszałek, samorząd województwa jest otwarty na podjęcie wspólnych inicjatyw i działań przyczyniających się do rozwoju naszych regionów.
– Jako władze województwa dostrzegamy możliwość współpracy na kilku płaszczyznach. Jedną z nich jest współpraca gospodarcza, inną płaszczyzną jest wymiana kulturowa oraz współpraca naukowa, wymiana studentów i nauczycieli akademickich na podlaskich uczelniach – podkreślił, dodając – Jestem również przekonany, że wspólne działania na rzecz rozwoju turystyki, zaowocują rzeszą odwiedzających województwo podlaskie, które ma wiele do zaoferowania przybywającym turystom.
Podjęto też rozmowy o możliwościach, jakie oferują podlaskie uczelnie. Rektorzy podkreślali, że są otwarci na współpracę w ramach programu Erasmus Plus, umożliwiającego realizację części programu studiów na uczelni w innym kraju. Rozmawiano też o nawiązaniu współpracy w zakresie kulturalnym oraz ekoturystyce, która w Polsce jest bardzo rozwinięta.
W spotkaniu wzięli również udział dyrektor Gabinetu Marszałka Bartłomiej Trzeciak, dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej Małgorzata Półtorak, z-ca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej Mariola Hernik-Monach, tłumacz Tomasz Gierejko oraz przedstawiciele Lokalnej Rady Miasta Sliema: burmistrz John Pillow, radni David Muscat, Wallace Vella Baldacchino i sekretarz Pierre Portelli.
Maltańskie miasto Sliema i Białystok są miastami partnerskimi od 2017 roku. Ich współpraca opiera się na organizacji misji i spotkań o tematyce gospodarczej, a także wymianą kulturalną, oświatową i sportową.
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Maltą zostały nawiązane 23 października 1971 r. Intensywność kontaktów obu państw wzrosła od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej w 2004 r. Wspólna wizja rozwoju UE jako zjednoczonej i solidarnej wspólnoty państw jednoczy oba kraje.
Monika Pańko
red. Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk