Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Białostockie obchody Dnia Tradycji Służby Więziennej

20 lutego 2023

Wicemarszałek gratuluje pracownicy aresztu.

Uroczysta odprawa, awanse, nagrody i odznaczenia. Tak w poniedziałek, 20 lutego, pracownicy Aresztu Śledczego w Białymstoku obchodzili Dzień Tradycji Służby Więziennej. Podczas spotkania obecny był wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

– Chylę przed państwem czoła, bo realizujecie i wdrażacie w życie zasadę sprawiedliwości społecznej. Dziękuję z całego serca za waszą służbę i zaangażowanie. Dajecie mieszkańcom województwa podlaskiego stabilność i poczucie bezpieczeństwa – mówił Sebastian Łukaszewicz. – Życzę zdrowia, wytrwałości i spokoju, sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, abyście do kolejnych wyzwań stawianych przez służbę podchodzili pełni optymizmu, energii i zapału – dodał.

To pierwszy rok, gdy obchodzony jest Dzień Tradycji Służby Więziennej. Zastąpił on wcześniejsze święto resortowe.

– To dobrze, że w 2022 roku obecny rząd i nadzorujący resort dostrzegli potrzebę podniesienia rangi tego święta, bo wszyscy funkcjonariusze i pracownicy służby więziennej wykonują bardzo trudną i wymagającą pracę, niezbędną do utrzymania ładu w społeczeństwie – podkreślił wicemarszałek.

Trzecia pod względem wielkości formacja w kraju

104 lata temu, 7 i 8 lutego 1919 r., ogłoszono dekrety Józefa Piłsudskiego, które stały się fundamentem organizacji więziennictwa niepodległej Rzeczypospolitej.

– Na podstawie tych dokumentów utworzono straż więzienną. Był to zalążek nowoczesnego więziennictwa i nowoczesnego polskiego systemy penitencjarnego. Dziś czerpiemy ze źródła i wzorców tych dekretów, kontynuujemy idee i postawy. Ta uroczystość jest dowodem pielęgnowania historii i tradycji, i to dziś służba więzienna jest trzecią, największą formacją mundurową w Polsce – akcentowała mjr Małgorzata Błażewicz, dyrektor Aresztu Śledczego w Białymstoku.

Jak ważna jest rola pracowników więziennych dla funkcjonowania kraju, dowodził Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w liście odczytanym przez posłankę Aleksandrę Łapiak.

– Naszym wspólnym celem jest dalszy rozwój, u którego podstaw leżą najlepsze tradycje przedwojennej straży więziennej – podkreślił.

Z kolei gen. Wojciech Szczudło, dyrektor okręgowy SW w Olsztynie, przekonywał, jak pełna wyrzeczeń i trudna to praca.

– Jest to służba porównywalna do pracy mitycznego Syzyfa. Staramy się jednak, żeby zmieniała się, żeby nasz obraz prezentowany na zewnątrz był lepszy – powiedział.

Za oddanie państwu polskiemu

Poniedziałkowe obchody były okazją do wręczenia awansów na wyższe stopnie służbowe i odznaczeń dla funkcjonariuszy pełniących służbę w białostockim zakładzie. Otrzymało je 20 osób z tamtejszej jednostki.

– Jest to dowód na to, że swoje obowiązki wykonujecie wzorowo i z oddaniem. Życzę wam wielu powodów do dumy oraz zadowolenia z odpowiedzialnej i zaszczytnej służby dla dobra państwa polskiego – pisał gen. Jacek Kitliński, dyrektor generalny SW, w liście odczytanym przez mjr Małgorzatę Błażewicz.

W dalszej części spotkania odbyły się wystąpienia prelegentów. Mjr Grzegorz Bielski opowiedział o historii Aresztu Śledczego w Białymstoku, z kolei Paweł Niziołek z Instytutu Pamięci Narodowej przybliżył m.in. temat prac ekshumacyjnych. Zakończyło je złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w Izbie Pamięci.

W poniedziałkowych uroczystościach uczestniczyli m.in. wojewoda Bohdan Paszkowski, przedstawiciele duchowieństwa z abp. Józefem Guzdkiem i abp. Jakubem, reprezentanci służb mundurowych – straży granicznej, pożarnej, miejskiej, policji oraz wojska.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

***

Służba Więzienna to formacja mundurowa, której zadaniem jest pełnienie służby w zakładach karnych, a także w innych miejscach, gdzie odbywa się przymusowe odosobnienie lub zatrzymanie osób podejrzewanych lub skazanych za popełnione przestępstwa. Funkcjonariusze odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa oraz egzekucję wyroków sądowych, a także zajmują się resocjalizacją skazanych. Noszą oni charakterystyczne niebieskie mundury, a ich praca jest regulowana przez przepisy prawa karnego i wykonawczego.

 

 

Publikujący: Anna Augustynowicz

20 lutego 2023

Powrót na początek strony