Dobre dzieciństwo daje moc. 19.11 przybierzmy czerwone barwy i włączmy się w kampanię
Eliza Cybulko, Wiesława Burnos i Agnieszka Zawistowska zachęcają do włączenia się do kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. / Mateusz Duchnowski
Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” koncentruje się na uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowaniu idei uważnego rodzicielstwa oraz promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
– Jesteśmy tutaj z Wiesławą Burnos, aby wyrazić wdzięczność za waszą pracę. Przez 11 lat pracowałem jako radca prawny i wielokrotnie wraz z Okręgową Izbą Radców Prawnych braliśmy udział w akcjach interwencyjnych. Były to momenty, kiedy widzieliśmy, jak bardzo dzieci mogą cierpieć i zmagać się z trudnościami. Odczuwaliśmy satysfakcję, że dzięki naszej wiedzy mogliśmy im pomóc. Takie miejsca, jak to, są niezwykle potrzebne w Białymstoku i w całym województwie podlaskim. Obowiązkiem nas wszystkich – rodziców oraz przedstawicieli różnych władz – jest dbać o to, by dzieci, młodzi obywatele, nigdy nie musieli zetknąć się z przemocą w swoim życiu – mówił marszałek Łukasz Prokorym.
Podziękował także Agnieszce Zawistowskiej, reprezentującej Podlaską Radę Kobiet, która objęła patronat nad kampanią i aktywnie wspiera jej promocję. Agnieszka Zawistowska pełni w tym przedsięwzięciu podwójną rolę – jako dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oddziału w Białymstoku, instytucji niezwykle ważnej dla terenów wiejskich, wspiera kampanię na wielu poziomach i dociera z jej przekazem również do społeczności lokalnych.
– Edukacja i zwiększanie świadomości społecznej są kluczowe. To my odpowiadamy za przyszłe pokolenia i musimy zadbać, by dzieci dorastały bez przemocy. Ważne jest, aby całe społeczeństwo zwracało uwagę na problem przemocy, zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. W KOWR symbolicznie przyłączamy się, ubierając się na czerwono, i liczymy, że inne organizacje rolnicze oraz instytucje województwa podlaskiego również aktywnie włączą się w tę kampanię – mówiła Agnieszka Zawistowska.
Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” obejmuje szereg działań edukacyjnych i informacyjnych, mających na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci oraz ułatwienie reagowania na sytuacje, w których dzieci doświadczają przemocy. 19.11, w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, budynki zostaną podświetlone na czerwono. W Białymstoku będą to m.in. Opera i Filharmonia Podlaska, Muzeum Pamięci Sybiru, Urząd Miejski i budynek Związku Harcerstwa Polskiego.
Organizatorzy zachęcają wszystkich do włączenia się do tej akcji, ubierając się tego dnia na czerwono lub dokładając do ubioru czerwony element, np. wstążkę.
– Dobre dzieciństwo daje dziecku moc, a przemoc ją odbiera. Chcemy, by żadne dziecko ani w Białymstoku, ani w województwie podlaskim nie musiało zmagać się z przemocą. Kampania ma nam wszystkim o tym przypominać – zaznaczyła Anna Tuszyńska, dyrektor Centrum Pomocy Dzieciom, które w Białymstoku jest koordynatorem akcji.
Do działań w ramach kampanii włączają się również podlaskie harcerstwo oraz szkoły i przedszkola.
– Jako przedstawiciel największej organizacji wychowującej dzieci i młodzież, która sprzyja bezpiecznemu rozwojowi młodych ludzi, cieszę się, że możemy wspierać tę inicjatywę. Współpraca z Centrum Pomocy Dzieciom trwa już od ponad czterech lat i pozwala nam wspierać dzieci dzięki specjalistom, psychologom i odpowiedniej infrastrukturze w naszym harcerskim centrum pomocy – mówił Krzysztof Jakubowski, komendant Chorągwi Białostockiej ZHP.
Harcerzy będzie można spotkać w niedzielę, 17.11, na spacerze trasą białostockich WidziMisiów. Wraz z dziećmi, udekorują figurki czerwonymi szaliczkami na znak solidarności z najmłodszymi doświadczającymi przemocy. Zaproszeni są wszyscy chętni, w spacerze weźmie udział m.in. Eliza Cybulko, zastępczyni prezydenta Białegostoku.
– Miasto od początku angażuje się w tę kampanię. Zachęcaliśmy placówki oświatowe i instytucje pomocowe do włączania się w tę kampanię, aby jak najwięcej osób mogło wziąć w niej udział. Ważne jest, by zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli rozumieli, jak istotne jest dzieciństwo wolne od przemocy – powiedziała Eliza Cybulko.
Akcję wspiera również Białostocka Rada Kobiet z Miastem Białystok, które już planują kolejną kampanię dotyczącą dobrostanu i kondycji psychicznej kobiet, poruszając tematy, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo także dzieciom.
– Musimy o tym głośno mówić i zwracać uwagę, że dziecko nie ma wyboru – nie może po prostu odejść z rodziny czy środowiska, gdzie doświadcza przemocy. Głośno mówimy, że dzieciństwo bez przemocy to dzieciństwo pełne siły. Nie zgadzamy się na jakąkolwiek formę przemocy wobec dzieci – nie tylko fizyczną, ale także psychiczną i każdą inną – podkreślała Urszula Boublej, przedstawicielka BRK.
Finałem kampanii w Białymstoku będzie zaplanowana na 22.11 konferencja „Rodzina – przestrzeń bezpiecznego dzieciństwa?”. Będzie ona poświęcona zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży oraz wsparciu rodziców. Konferencja zgromadzi specjalistów w dziedzinie pomocy psychologicznej, zdrowia psychicznego oraz ochrony praw dziecka.
Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” ma wymiar ogólnopolski i rozpoczęła się 8 października. Organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne. Do końca października zgłoszono już ponad 500 inicjatyw z całej Polski.
Anna Tyszkiewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo Mikołaj odwiedził dzieci w Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej w Ignatkach
- . Społeczeństwo Mikołajkowe prezenty od samorządu województwa
- . Społeczeństwo Od 4 grudnia punkt przyjęć interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich w Białymstoku
- . Społeczeństwo Pierwszoklasiści z wizytą w urzędzie marszałkowskim