Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Dzień Myśli Braterskiej – harcerze z wizytą u marszałka Kosickiego

22 lutego 2024

harcerze u marszałka / Kamil Timoszuk

To wielkie święto harcerek i harcerzy na całym świecie. Przypada 22 lutego i zostało ustanowione dla upamiętnienia założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powell. Tradycyjnie w tym dniu harcerze przekazują podziękowania wszystkim przyjaciołom harcerstwa. Z rąk przedstawicieli Chorągwi Białostockiej ZHP otrzymał je także marszałek Artur Kosicki.

– Odwiedzamy włodarzy i za ich pośrednictwem chcemy przekazać podziękowania wszystkim życzliwym nam ludziom, a także tę braterską myśl przekazać społeczeństwu. Jest to też okazja, aby złożyć życzenia naszym przyjaciołom, a pan marszałek do nich należy – mówiła hm Ewelina Zajkowska z Chorągwi Białostockiej.

Artur Kosicki nie krył radości z otrzymanych życzeń i podziękowań.

– Jestem niezwykle dumny, że ta wspaniała formacja nazywa mnie swoim przyjacielem. Harcerstwo to niezwykła sprawa, wielka idea, a Dzień Myśli Braterskiej przypomina nam o niej, o braterstwie bez względu na wiek, kolor skóry czy narodowość – mówił marszałek.

Jak przekazała hm Ewelina Zajkowska, w czwartek podlascy harcerze będą szczególnie celebrować przynależność do organizacji m.in. poprzez ubiór – bo zwyczajowo 22 lutego wkładają mundur harcerski do swoich codziennych zajęć w pracy czy w szkole.

Ale to nie wszystko, bo jak poinformował komendant Chorągwi Białostockiej hm Krzysztof Jakubowski, wieczorem część podlaskich harcerzy czeka wizyta w Pałacu Prezydenckim. Z okazji Dnia Myśli Braterskiej z przedstawicielami organizacji harcerskich i skautowych, objętych Honorowym Protektoratem Prezydenta RP, spotka się Andrzej Duda.

Obecnie w kraju jest około 112 tys. harcerek i harcerzy. W Chorągwi Białostockiej służy ich 5,5 tys.

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Dawid Korpacz

22 lutego 2024

Powrót na początek strony