Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej / Mateusz Duchnowski
– Nasze tutaj spotkanie to ważne świadectwo jedności społecznej wobec takich wartości jak – prawda, pamięć, wierność i wolność – mówił marszałek Łukasz Prokorym. – O wolność Polski walczyli wierni swojej przysiędze żołnierze podziemia niepodległościowego, których oddziały tak licznie były zorganizowane na terenie Ziemi Augustowskiej i całego naszego regionu. O prawdę o ich tragicznym losie jako ofiar Obławy walczą od lat ich rodziny i bliscy. To ważne, że wciąż macie Państwo w pamięci swoich przodków zabranych z domów 79 lat temu przez oddziały NKWD – dodał.
W swoim wystąpieniu przypomniał również, że godnym ich upamiętnieniem będzie powstający w „Domu Turka” – Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.
Obława Augustowska to największa po II wojnie światowej niewyjaśniona dotąd do końca zbrodnia dokonana przez NKWD na Polakach. Jej celem była fizyczna likwidacja oddziałów polskiego podziemia niepodległościowego. Ofiarami sowietów stały się również osoby podejrzane o kontakty z polską partyzantką. Jak szacują historycy w sumie zatrzymano ponad 7 tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 600 osób było zaginionych i nigdy nie powróciło do domów.
Masowa zbrodnia ma indywidualne twarze i kryje za sobą osobiste i rodzinne tragedie. W Augustowie od 6 lipca trwa festiwal Lipcowi'45, którego celem jest upamiętnianie ofiar tego ludobójstwa. W piątek w ramach tego wydarzenia podczas uroczystych obchodów 79. rocznicy Obławy Augustowskiej odczytano nazwiska, tych którzy wtedy zginęli, wyświetlono ich fotografie oraz zapalono światełka pamięci.
– W trakcie obławy w dniu 15 lipca 1945 r. nad jeziorem Brożane odział został okrążony i rozbity przez wojska sowieckie. Lucjan Stefanowski poległ na miejscu, bądź został schwytany, a następnie zamordowany przez sowietów. Władysław Stefanowski – schwytany, a po przewiezieniu do miejscowości Giby, w trakcie przesłuchania okrutnie bity i torturowany, również zamordowany przez sowietów – podczas uroczystości wspominał tragiczne losy krewnych Tadeusz Rewiński. – Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do stworzenia tego miejsca, gdzie można upamiętniać naszych bliskich pomordowanych i mówić o nich jako o bohaterach.
Obchody zostały zwieńczone uroczystą mszą świętą w intencji Zamordowanych i Ich rodzin w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie.
Organizatorem obchodów był Instytut Pileckiego wraz z partnerami.
Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski