Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

II Podlaskie Spotkanie Kobiet

16 marca 2024

To wydarzenie ma być płaszczyzną budowania więzi międzypokoleniowych, wymiany doświadczeń oraz wzajemnego wsparcia kobiet na różnych etapach życia. Organizuje je Samorząd Województwa Podlaskiego przy współpracy Fundacji Instytutu na Rzecz Rozwoju Kobiet im. Izabeli Branickiej ,,Piano et Forte’’ i Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tegoroczna edycja Podlaskiego Spotkania Kobiet odbyła się w piątkowy (15.03) wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Udział w forum wzięli m.in. marszałek Artur Kosicki i dyrektor Gabinetu Marszałka w urzędzie marszałkowskim Robert Jabłoński.

Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęło blisko 900 osób. Na widowni Dużej Sceny Opery i Filharmonii Podlaskiej zasiadły panie w różnym wieku, były babcie, mamy i córki, kobiety dojrzałe i młodzież.


– Serdecznie wam wszystkim dziękuję za obecność. To dla mnie ogromny zaszczyt i wielka radość móc was dzisiaj tu widzieć – mówił Artur Kosicki, witając gości. – Dla nas, dla zarządu województwa, bardzo ważna jest opinia wielu środowisk, ważna jest dyskusja, a głos kobiet w tej dyskusji jest szalenie ważny.  Właśnie dlatego podjąłem decyzję o powołaniu przy Marszałku Województwa Podlaskiego pierwszej w regionie Rady Kobiet. Nie tylko rozmawiamy o problemach kobiet, my pomysły i propozycje zmieniamy w konkretne projekty. Stąd m.in. inicjatywa ustawodawcza, aby przy każdym samorządzie powoływać rady kobiet i wiele innych przedsięwzięć, których inicjatorkami są podlaskie kobiety – dodał marszałek.

Za zaproszenie do udziału w forum podziękował również radny Rady Miasta Białystok Henryk Dębowski, który podkreślił, że jako samorządowiec wspiera inicjatywy prorodzinne.

Osią forum były trzy panele dyskusyjne. Pierwszy dotyczył rodzicielstwa i ambicji. O swoich doświadczeniach w odnalezieniu równowagi pomiędzy karierą zawodową i rodziną opowiadały Ewelina Chełstowską, autorka projektu „Urzekająca”, Joanna Rułkowska, prawniczka i pasjonatka praw kobiet oraz Magdalena Słoma ze Stowarzyszenia Dobry Moment. Każda z nich jest mamą kilkorga dzieci, a przy tym realizuje się zawodowo. To niełatwe, ale możliwe do realizacji, a ogromną rolę w tym pełnią ich partnerzy i mężowie.
A o tej roli współczesnego mężczyzny rozmawiano podczas panelu „Czego pragną mężczyźni ? Mężczyzna XXI wieku”. Do rozmowy o męskim punkcie widzenia na relacje partnerskie, rodzinne i zawodowe zaproszono Łukasza Polikowskiego, autora kanału „Człowiek Absurdalny” na YouTube i prof. Marka Kochana, autora książki „Plac zabaw”.
Rozmówcy Moniki Walesiuk z Fundacji Instytutu na Rzecz Rozwoju Kobiet im. Izabeli Branickiej ,,Piano et Forte’’ zauważyli, że role społeczne zmieniają się, patriarchat odchodzi do lamusa, to wymaga od współczesnego mężczyzny odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

Ostatni z paneli odbył się pod hasłem „Sensoterapia”. O odkrywaniu znaczenia zmysłowego życia mówiła Diana Paulińska, psycholog, seksuolog, specjalista od logoterapii.

Spotkanie uświetniły występy aktorek białostockich scen Agnieszki Możejko-Szekowskiej i Magdaleny Ołdziejewskiej z repertuarem z płyty „Kobieta Piano et Forte”, a aktorskie małżeństwo Kamila Wróbel-Malec i Dawid Franciszek Malec zaprezentowali speech o fundamentach szczęśliwego związku.

Gwiazdą wieczoru był znakomity polski wokalista i kompozytor Sławek Uniatowski. Podczas wydarzenia w kuluarach Opery i Filharmonii Podlaskiej można było skorzystać m.in. z porad kosmetycznych i zdrowotnych, poznać ofertę podlaskich instytucji kultury, a nawet poddać się masażowi dłoni.

Celem Podlaskich Spotkań Kobiet jest integracja pokoleniowa i wymiana doświadczeń. Starsze pokolenie kobiet ma okazję podzielić się swoimi refleksjami, przeżyciami i tzw. „życiową mądrością”, ale także dzielić się spostrzeżeniami na temat przyszłości. Dla młodszego pokolenia kongres stanowi szansę na zdobycie wiedzy, która może być źródłem inspiracji do podejmowania działań i wprowadzania zmian w swoim życiu.

Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Małgorzata Sawicka

16 marca 2024

Powrót na początek strony