II Podlaskie Spotkanie Kobiet
Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęło blisko 900 osób. Na widowni Dużej Sceny Opery i Filharmonii Podlaskiej zasiadły panie w różnym wieku, były babcie, mamy i córki, kobiety dojrzałe i młodzież.
– Serdecznie wam wszystkim dziękuję za obecność. To dla mnie ogromny zaszczyt i wielka radość móc was dzisiaj tu widzieć – mówił Artur Kosicki, witając gości. – Dla nas, dla zarządu województwa, bardzo ważna jest opinia wielu środowisk, ważna jest dyskusja, a głos kobiet w tej dyskusji jest szalenie ważny. Właśnie dlatego podjąłem decyzję o powołaniu przy Marszałku Województwa Podlaskiego pierwszej w regionie Rady Kobiet. Nie tylko rozmawiamy o problemach kobiet, my pomysły i propozycje zmieniamy w konkretne projekty. Stąd m.in. inicjatywa ustawodawcza, aby przy każdym samorządzie powoływać rady kobiet i wiele innych przedsięwzięć, których inicjatorkami są podlaskie kobiety – dodał marszałek.
Za zaproszenie do udziału w forum podziękował również radny Rady Miasta Białystok Henryk Dębowski, który podkreślił, że jako samorządowiec wspiera inicjatywy prorodzinne.
Osią forum były trzy panele dyskusyjne. Pierwszy dotyczył rodzicielstwa i ambicji. O swoich doświadczeniach w odnalezieniu równowagi pomiędzy karierą zawodową i rodziną opowiadały Ewelina Chełstowską, autorka projektu „Urzekająca”, Joanna Rułkowska, prawniczka i pasjonatka praw kobiet oraz Magdalena Słoma ze Stowarzyszenia Dobry Moment. Każda z nich jest mamą kilkorga dzieci, a przy tym realizuje się zawodowo. To niełatwe, ale możliwe do realizacji, a ogromną rolę w tym pełnią ich partnerzy i mężowie.
A o tej roli współczesnego mężczyzny rozmawiano podczas panelu „Czego pragną mężczyźni ? Mężczyzna XXI wieku”. Do rozmowy o męskim punkcie widzenia na relacje partnerskie, rodzinne i zawodowe zaproszono Łukasza Polikowskiego, autora kanału „Człowiek Absurdalny” na YouTube i prof. Marka Kochana, autora książki „Plac zabaw”.
Rozmówcy Moniki Walesiuk z Fundacji Instytutu na Rzecz Rozwoju Kobiet im. Izabeli Branickiej ,,Piano et Forte’’ zauważyli, że role społeczne zmieniają się, patriarchat odchodzi do lamusa, to wymaga od współczesnego mężczyzny odnalezienia się w nowej rzeczywistości.
Ostatni z paneli odbył się pod hasłem „Sensoterapia”. O odkrywaniu znaczenia zmysłowego życia mówiła Diana Paulińska, psycholog, seksuolog, specjalista od logoterapii.
Spotkanie uświetniły występy aktorek białostockich scen Agnieszki Możejko-Szekowskiej i Magdaleny Ołdziejewskiej z repertuarem z płyty „Kobieta Piano et Forte”, a aktorskie małżeństwo Kamila Wróbel-Malec i Dawid Franciszek Malec zaprezentowali speech o fundamentach szczęśliwego związku.
Gwiazdą wieczoru był znakomity polski wokalista i kompozytor Sławek Uniatowski. Podczas wydarzenia w kuluarach Opery i Filharmonii Podlaskiej można było skorzystać m.in. z porad kosmetycznych i zdrowotnych, poznać ofertę podlaskich instytucji kultury, a nawet poddać się masażowi dłoni.
Celem Podlaskich Spotkań Kobiet jest integracja pokoleniowa i wymiana doświadczeń. Starsze pokolenie kobiet ma okazję podzielić się swoimi refleksjami, przeżyciami i tzw. „życiową mądrością”, ale także dzielić się spostrzeżeniami na temat przyszłości. Dla młodszego pokolenia kongres stanowi szansę na zdobycie wiedzy, która może być źródłem inspiracji do podejmowania działań i wprowadzania zmian w swoim życiu.
Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Duszyński
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo „Sam wybrał Białystok”. Odsłonięcie pomnika Seweryna Nowakowskiego
- . Społeczeństwo Samorząd województwa solidarny z poszkodowanymi przez powódź
- . Społeczeństwo Posiedzenie Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych
- . Społeczeństwo Kobiety na kartach historii: panel o badaniach, perspektywach i inspiracjach