Kobiety na kartach historii: panel o badaniach, perspektywach i inspiracjach
Wiesława Bunos otworzyła panel o historii kobiet XIX i XX w. / Krystian Guzewicz
– W mojej codziennej pracy dostrzegam wiele prężnie działających kobiet, które z wielką pasją i zaangażowaniem realizują swoje zadania. Widzę to szczególnie w służbie zdrowia, ale także w działalności kół gospodyń wiejskich, które nie tylko podtrzymują lokalne tradycje, ale także aktywnie wspierają rozwój społeczności lokalnych – mówiła Wiesława Burnos podczas otwarcia spotkania.
Panel, poświęcony historii kobiet, skupił się na analizie ich roli zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej, podkreślając ich wkład w rozwój społeczeństwa na przestrzeni XIX i XX wieku. W trakcie dyskusji omówiono stan badań nad historią kobiet w Polsce, szczególnie w kontekście XX wieku – w II RP i czasach PRL, choć nie zabrakło również tematów dotyczących wieku XIX. Omówiono także sylwetki wybitnych kobiet w Sejmie i Senacie. Uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień badaczy z Krakowa, Kielc, Lublina, Opola, Szczecina i Białegostoku, którzy omawiali temat od strony naukowej.
Formy upowszechniania historii kobiet odnosiły się do filmu. Na spotkanie zaproszono Martę Dzido, reżyserkę filmu „Solidarność według kobiet”, która opowiedziała o produkcji tego dokumentu, w którym pokazano kluczową rolę kobiet w ruchu „Solidarność”.
– Mówienie o kobietach z przeszłości jest bardzo ważne, ponieważ prezentujemy dobre praktyki i przykłady aktywności kobiet w przestrzeni publicznej, ale także w ich codziennym życiu domowym. Takie historie inspirują dzisiejsze kobiety do podejmowania własnych działań i rozwijania swoich pasji – powiedziała prof. Małgorzata Dajnowicz, organizatorka panelu, kierownik Katedry Historii Kultury i Pracowni Historii Kobiet Uniwersytetu w Białymstoku.
Prof. Dajnowicz podkreśliła, że panel skierowany jest nie tylko do badaczy, ale także do szerokiej publiczności, stawiając na popularyzację wyników badań. Opowiedziała również o działalności Ośrodka Badań Historii Kobiet, którym koordynuje. Cyklicznie organizują spotkania naukowe, warsztaty i szkoły letnie poświęcone historii kobiet.
– Debatujemy nad znaczeniem historii kobiet w naukach społecznych i formami jej popularyzacji. To istotne, ponieważ umożliwia transfer wiedzy do społeczeństwa, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju świadomości historycznej – wyjaśniała prof. Dajnowicz.
Panel naukowy „Historia kobiet XIX i XX w. Stan badań, perspektywy, upowszechnianie, popularyzacja” odbył się tradycyjnie w przeddzień obrad XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.
– Takie spotkania pozwalają nie tylko na wymianę wiedzy i doświadczeń, ale także inspirują kobiety do większej aktywności, pokazując, jak wiele osiągnięć mają na swoim koncie. To szczególnie ważne, by wspierać takie inicjatywy, które nie tylko przypominają o roli kobiet w historii, ale także pomagają kształtować przyszłe pokolenia – komentowała wicemarszałek Wiesława Burnos.
Organizatorom przekazała list od marszałka Łukasza Prokoryma, w którym podziękował wszystkim osobom, które przygotowały referaty i wystąpienia. Podkreślił, że obejmują one szeroki zakres tematyczny i są głosem nie tylko środowiska historycznego, ale także przedstawicieli edukacji i sztuki filmowej.
– Jestem przekonany, że tak różnorodne spojrzenie sprawi, iż Państwa spotkanie zaprocentuje ciekawą dyskusją – napisał w liście marszałek.
Anna Tyszkiewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krystian Guzewicz