Konsultacje społeczne to szansa
Koordynatorka projektu Agnieszka Otapowicz z OWOP mówiła o tym w czwartek (12.01) podczas spotkania informacyjnego dla mediów, które odbyło się w Podlaskim Instytucie Kultury.
- Klimat wokół konsultacji społecznych wciąż nie jest najlepszy. Sporo się w ostatnich latach zmieniło, ale przez urzędników nadal często są traktowane jako zło konieczne, coś do odhaczenia. Przeważnie polegają na wywieszeniu dokumentów na stronie urzędu. Tymczasem mogą być szansą, a nie utrudnieniem. Jest wiele sprawdzonych metod na ich atrakcyjne przeprowadzenie – przekonywała podczas spotkania.
Konsultacje i uniki
W rankingu Europolis „Miasta Obywatelskie” z 2018 r. badającym aktywność obywatelską, w tym udział w konsultacjach społecznych, uwzględniono 65 polskich miast. Łomża uplasowała się na 21 pozycji, Białystok na 45, a Suwałki na 53, co pokazuje, że na Podlasiu jest nad czym pracować. W upowszechnianie konsultacji włączył się też urząd marszałkowski.
- W określeniu samorząd są dwie sprzeczności, bo wbrew pozorom samorząd nie rządzi i nie jest sam – mówiła podczas spotkania Izabella Bartoszewska-Leoszko, pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. - Dla Marszałka Województwa Podlaskiego, Artura Kosickiego i zarządu województwa istotne jest, by być blisko mieszkańców i by być z mieszkańcami w kontakcie.
Konsultacje społeczne w wielu przypadkach są obligatoryjne, np. przy zmianie planu zagospodarowania przestrzennego, ustalaniu programu współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. W niektórych sytuacjach bywają tylko zalecane. Przy kontrowersyjnych tematach zazwyczaj się ich unika, by – taki argument często pada - nie dzielić mieszkańców. Jednak ominięcie dialogu może spowodować nieskoordynowane protesty, pretensje do urzędników, poczucie, że jakaś grupa została potraktowana niesprawiedliwie.
Korzyści z konsultacji
Według ośrodka konsultacje społeczne przynoszą zdecydowanie więcej korzyści niż trudności, ponieważ pozwalają:
- podjąć optymalną decyzję,
- wspólnie poszukiwać najlepszego rozwiązania,
- rozładować konflikt społeczny lub go uniknąć,
- uzyskać poparcie mieszkańców dla jakiejś decyzji,
- zwiększyć aktywność mieszkańców,
- zbudować poczucie współodpowiedzialności,
- integrować społeczność wokół ważnych spraw.
Podczas projektu ośrodek chce zaprezentować urzędnikom i organizacjom pozarządowym innowacyjne formy prowadzenia dialogu z obywatelami, organizując:
- Akademię dialogu czyli cykl szkoleń dla przedstawicieli i przedstawicielek 10 gmin, które przy wsparciu mentora przygotują i przeprowadzą jedną z innowacyjnych form konsultacji (spacer badawczy, open space, sąd obywatelski i inne),
- Szkolenia dla samorządów i organizacji w zakresie konsultacji, ich aktywnych form, aspektów formalno-prawnych, przyczyn konfliktów.
Rekrutacja właśnie ruszyła. W swoje działania OWOP zamierza zaangażować co najmniej 20 organizacji społecznych, 10 samorządów, przynajmniej 300 mieszkańców Podlaskiego, w tym także młodzież. Samorządy i organizacje pozarządowe zainteresowane udziałem w projekcie mogą zgłaszać się do Agnieszki Otapowicz, agnieszka.otapowicz@owop.org.pl i Ewy Jasińskiej, ewa.jasinska@owop.org.pl, tel. 691 130 005.
Więcej informacji na stronie projektu.
źródło i fot.: Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel