Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Konsultacje społeczne to szansa

12 stycznia 2023

Mężczyzna udzielający wywiadu, wokół dziennikarze

Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych (OWOP) rozpoczął projekt „Zmiana Klimatu”, który ma poprawić atmosferę wokół konsultacji społecznych. Ośrodek planuje cykl bezpłatnych szkoleń na ten temat dla urzędników, mieszkańców i organizacji pozarządowych z całego regionu. W upowszechnianie konsultacji włączył się też samorząd województwa. Rekrutacja właśnie się rozpoczęła.

Koordynatorka projektu Agnieszka Otapowicz z OWOP mówiła o tym w czwartek (12.01) podczas spotkania informacyjnego dla mediów, które odbyło się w Podlaskim Instytucie Kultury.

- Klimat wokół konsultacji społecznych wciąż nie jest najlepszy. Sporo się w ostatnich latach zmieniło, ale przez urzędników nadal często są traktowane jako zło konieczne, coś do odhaczenia. Przeważnie polegają na wywieszeniu dokumentów na stronie urzędu. Tymczasem mogą być szansą, a nie utrudnieniem. Jest wiele sprawdzonych metod na ich atrakcyjne przeprowadzenie – przekonywała podczas spotkania.

Konsultacje i uniki

W rankingu Europolis „Miasta Obywatelskie” z 2018 r. badającym aktywność obywatelską, w tym udział w konsultacjach społecznych, uwzględniono 65 polskich miast. Łomża uplasowała się na 21 pozycji, Białystok na 45, a Suwałki na 53, co pokazuje, że na Podlasiu jest nad czym pracować. W upowszechnianie konsultacji włączył się też urząd marszałkowski.

- W określeniu samorząd są dwie sprzeczności, bo wbrew pozorom samorząd nie rządzi i nie jest sam – mówiła podczas spotkania Izabella Bartoszewska-Leoszko, pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. - Dla Marszałka Województwa Podlaskiego, Artura Kosickiego i zarządu województwa istotne jest, by być blisko mieszkańców i by być z mieszkańcami w kontakcie.

Konsultacje społeczne w wielu przypadkach są obligatoryjne, np. przy zmianie planu zagospodarowania przestrzennego, ustalaniu programu współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. W niektórych sytuacjach bywają tylko zalecane. Przy kontrowersyjnych tematach zazwyczaj się ich unika, by – taki argument często pada - nie dzielić mieszkańców. Jednak ominięcie dialogu może spowodować nieskoordynowane protesty, pretensje do urzędników, poczucie, że jakaś grupa została potraktowana niesprawiedliwie.

Korzyści z konsultacji

Według ośrodka konsultacje społeczne przynoszą zdecydowanie więcej korzyści niż trudności, ponieważ pozwalają:

  • podjąć optymalną decyzję,
  • wspólnie poszukiwać najlepszego rozwiązania,
  • rozładować konflikt społeczny lub go uniknąć,
  • uzyskać poparcie mieszkańców dla jakiejś decyzji,
  • zwiększyć aktywność mieszkańców,
  • zbudować poczucie współodpowiedzialności,
  • integrować społeczność wokół ważnych spraw.

Podczas projektu ośrodek chce zaprezentować urzędnikom i organizacjom pozarządowym innowacyjne formy prowadzenia dialogu z obywatelami, organizując:

  • Akademię dialogu czyli cykl szkoleń dla przedstawicieli i przedstawicielek 10 gmin, które przy wsparciu mentora przygotują i przeprowadzą jedną z innowacyjnych form konsultacji (spacer badawczy, open space, sąd obywatelski i inne),
  • Szkolenia dla samorządów i organizacji w zakresie konsultacji, ich aktywnych form, aspektów formalno-prawnych, przyczyn konfliktów.

Rekrutacja właśnie ruszyła. W swoje działania OWOP zamierza zaangażować co najmniej 20 organizacji społecznych, 10 samorządów, przynajmniej 300 mieszkańców Podlaskiego, w tym także młodzież. Samorządy i organizacje pozarządowe zainteresowane udziałem w projekcie mogą zgłaszać się do Agnieszki Otapowicz, agnieszka.otapowicz@owop.org.pl i Ewy Jasińskiej, ewa.jasinska@owop.org.pl, tel. 691 130 005.

Więcej informacji na stronie projektu.

 

źródło i fot.: Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel

Publikujący: Edyta Chodakowska-Kieżel

12 stycznia 2023

Powrót na początek strony