Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Majowe święta w Nowogrodzie

30 kwietnia 2024

Nowodworce 3 maja

Majowe święta w Nowogrodzie / Maciej Gryguc

Polonezem na odnowionym rynku w centrum miasta rozpoczęły się we wtorek 30 kwietnia w Nowogrodzie uroczystości rocznicy Konstytucji 3 Maja. W tanecznym korowodzie oraz w innych wydarzeniach świątecznego dnia wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś.

– Dla samorządu województwa, a szczególnie dla mnie, Nowogród jest bardzo bliski. To miejscowość, której mieszkańcy zapisali się bardzo mocno w historii polskiego patriotyzmu. Bardzo ważny jest tak wielki udział młodzieży w dzisiejszych wydarzeniach – rocznica Konstytucji w połączeniu z hołdem dla lokalnych wydarzeń i bohaterów pokazuje młodym ludziom, gdzie są ich korzenie. Podkreślił to także narodowy taniec na rynku. Kochamy naszą ojczyznę. Chcemy, by była piękna, patriotyczna, aby stwarzała każdemu z tych młodych ludzi pełne możliwości rozwoju, ale też uczyła, że trzeba być ludźmi dobrymi, pomocnymi, dostrzegającymi innych. Dziękuję młodzieży i wychowawcom za wspaniałą pracę włożoną w przygotowanie święta – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Do młodzieży i nauczycieli zwracał się także z wdzięcznością Jacek Chętnik, wnuk Adama Chętnika, piewcy Kurpiowszczyzny, twórcy Skansenu Kurpiowskiego, patrona nowogrodzkiej szkoły.

– W filozofii mojego dziadka szczególne miejsce miała młodzież. Do niej kierował wiele swoich przemyśleń. Dziękuję za ideę poloneza na rynku – podkreślał Jacek Chętnik.

Korowód taneczny na rynku przy utworze Wojciecha Kilara z "Pana Tadeusza" poprowadzili ubrani  w historyczne stroje uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących z Łomży. Za nimi podążało kilkadziesiąt par, uczniów i dorosłych. Na kolejnej części uroczystości w sali szkoły powitali uczestników dyrektor Joanna Wądołowska i burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka.

– Szczególnie dziękuję szkolnej społeczności za obecność najmłodszych, którzy już poznają barwy i święta narodowe. To dni bardzo ważne dla Polaków ze Świętem Pracy, którego wymowa bardzo była zniekształcana w czasach PRL, Święto Flagi wskazujące na narodowe symbole oraz oczywiście fundamentalne dla naszej historii święto przypominające Konstytucję 3 Maja – mówił burmistrz Grzegorz Palka. Skierował także ogromne słowa wdzięczności dla zarządu województwa i osobiście do wicemarszałka Marka Olbrysia za przekształcenie Skansenu Kurpiowskiego w instytucję samorządu województwa.

Wicemarszałek, burmistrz i grono przyjaciół szkoły zostało obdarowane przez organizatorów czerwonymi różami. Młodzież tańcem oraz słowami wierszy i piosenek, a także „lekcją historii” zapewniła artystyczną oprawę uroczystości w szkolnej sali.

Na zakończenie uczestnicy z kilkumetrową biało-czerwoną flagą przeszli ulicami Nowogrodu 1791 metrów pod pomnik Młodych Bohaterów upamiętniający ofiary bitwy z bolszewikami z 1920 roku. Wraz z wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem kwiaty złożyli tam Justyna Mocarska-Kieca z urzędu marszałkowskiego oraz Juliusz Jakimowicz, dyrektor Muzeum-Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika.

tekst i fot.: Maciej Gryguc

Opublikował: Monika Pańko

30 kwietnia 2024

Powrót na początek strony