Na Uniwersytecie w Białymstoku zaprezentowano kolejną Cyfrową Kolekcję Historii Kobiet
– Nie wyobrażam sobie byśmy, jako samorząd województwa, nie wzięli udziału w tak ważnym przedsięwzięciu. Cieszę się, że Instytut Studiów Kobiecych archiwizuje i przekazuje wiedzę młodemu pokoleniu o kobietach z regionu podlaskiego. Mamy wiele wspaniałych przykładów, gdzie panie wpisały się na karty historii. Gratuluję tej inicjatywy, którą wspieramy już cyklicznie – powiedział marszałek, dodając: – Dziękuję wszystkim prelegentom, a w tym wyjątkowym Dniu Kobiet szczególnie paniom, którym życzę wszystkiego, co najlepsze.
Pamięć pokoleń
W dokumentach zamieszczonych w kolekcji znajdują się informacje o życiu codziennym, postawach patriotycznych, obywatelskich, rolach społecznych, przedstawianych z perspektywy dziejów regionalnych i przestrzeni kraju. To historie opowiadające o artystkach, lekarkach, bohaterkach, ale także o kobietach współczesnych, które są i będą inspiracja dla przyszłych pokoleń.
Pomysłodawczyni Cyfrowej Kolekcji Historii Kobiet prof. Małgorzata Dajnowicz zaznaczyła, że skierowana jest ona do szerokiego grona odbiorców.
– Tworzymy ogólnodostępne archiwum i realizujemy koncepcję budowy tego archiwum w sposób nieograniczony, a projekt jest skierowany nie tylko do studentów, doktorantów i społeczności akademickiej, ale też do wszystkich zainteresowanych osób – powiedziała profesor.
Podlasianki sprzed lat
Z kolei koordynatorka projektu dr Justyna Zajko-Czochańska przyznała, że kolekcja ta jest swoistym pogłębieniem wiedzy o przeszłości, w tym o historii kobiet.
– Przygotowana dziś przeze mnie prezentacja o Elżbiecie Daniszewskiej to historia z prywatnej kolekcji dokumentów. Pisała i publikowała na łamach prasy krajowej i regionalnej wiersze. Pisała też pamiętniki. Takie historie trzeba przekazywać pokoleniom, ale w dobie digitalizacji konieczny jest zapis cyfrowy – podkreślała.
Dokumenty zdigitalizowane do tej pory, a jest ich kilka tysięcy, dostępne są w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej. Materiały skupione we wciąż powiększającej się kolekcji zostały udostępnione w ramach dofinansowania z programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.
Monika Pańko
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Krystian Guzewicz
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo Łukasz Prokorym gościł na słynnym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków
- . Społeczeństwo Łomża. W kobietach jest siła
- . Społeczeństwo Dobre dzieciństwo daje moc. 19.11 przybierzmy czerwone barwy i włączmy się w kampanię
- . Społeczeństwo Samorząd województwa z pomocą dla organizacji pożytku publicznego