Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2024

Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego / Michał Pawłowski

Syreny alarmowe wybrzmiały w całym Białymstoku, by upamiętnić bohaterów zrywu wolnościowego z 1944 r. Symbolika Powstania Warszawskiego i wartości, którymi kierowali się powstańcy, są nadal niezwykle istotne dla Polaków, co podkreślili goście rocznicowej uroczystości, która odbyła się w Białymstoku przy pomniku „Żołnierzom Armii Krajowej” w czwartek, 1 sierpnia. W obchodach udział wziął marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym.

– Choć powstanie zakończyło się militarną klęską, to jego przesłanie zwyciężyło – mówił marszałek. – Niech 80. rocznica Powstania Warszawskiego będzie inspiracją dla nas współczesnych, abyśmy w ramach całej międzynarodowej społeczności potrafili przeciwstawić się wszelkim zagrożeniom dla życia w pokoju i wolności – dodał.

Natomiast prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zarysował symbolikę wystąpienia zbrojnego przeciwko Niemcom i podkreślił jej wartość dla samych walczących.

– Spotykamy się tutaj w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego o symbolicznej godzinie „W”, by wspólnie oddać hołd jego uczestnikom i upamiętnić największy militarny zryw w Europie okupowanej przez Niemców. Gdy myślę o powstańcach, to myślę o bohaterach, o tych którzy w dramatycznych chwilach trzeba było ponieść najwyższą ofiarę. Rozumieli oni swoją walkę, jako wojnę o niepodległość, własną godność i jako akt patriotyzmu. Cieszyli się, że po latach okupacji i działania w podziemiu nareszcie mogli wystąpić przeciw wrogowi z bronią w ręku. Ich celem i marzeniem była wolna ojczyzna – mówił.

W podobnym tonie wypowiedział się wojewoda Jacek Brzozowski.

– Postawa bohaterów stolicy do dziś stanowi dla nas inspirację. Pragnę więc dziś, raz jeszcze oddać należny hołd wszystkim, którzy polegli. Dziękuje również wszystkim, którym udało się ocalić, by pozostać przez lata wzorem i świadectwem patriotyzmu i bohaterstwa – mówił.

Podczas uroczystości uhonorowano powstańców minutą ciszy. Złożono też kwiaty i wieńce pod pomnikiem „Żołnierzom Armii Krajowej”, odśpiewano hymn państwowy i odmówiono modlitwę.

Ponadto, w Muzeum Wojska w Białymstoku udostępniono wystawę prac malarskich „Bielecki ’44. Prace Waleriana Bieleckiego w zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku”. Prezentuje ona życiorys Waleriana Bieleckiego, strzelca zgrupowania „Krybar”, dowódcy drużyny umocnień, 119 plutonu saperów i zarazem twórcy powstańczego pojazdu pancernego „Kubuś”.

Oprócz mieszkańców Białegostoku i przedstawicieli służb mundurowych, kombatantów, harcerzy i duchownych w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, lokalni samorządowcy, posłowie i senatorowie w tym m.in.: poseł Krzysztof Truskolaski, poseł do parlamentu europejskiego Jacek Protas, posłanka Barbara Okuła, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Łukasz Nazarko, zastępca prezydenta Białegostoku Tomasz Klim i wiceprzewodnicząca rady miasta Katarzyna Kisielewska - Martyniuk.

Dawid Korpacz
fot.: Michał Pawłowski

Opublikował: Małgorzata Sawicka

1 sierpnia 2024

Powrót na początek strony