Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja w dowództwie NATO

16 maja 2023

Z koncertem wystąpiła Karolina Cicha

Województwo Podlaskie 12 maja uczestniczyło w wydarzeniu „Polish Constitution Day on SHAPE Family Fest – Dzień Polski w SHAPE”. Promowało atrakcje turystyczne, tradycyjne potrawy, a także wielokulturowość regionu. Wśród gości obecni byli polscy oficerowie służący w strukturach NATO i UE, przedstawiciele wojskowi pozostałych krajów członkowskich Sojuszu oraz państw partnerskich akredytowanych przy Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie. Nie zabrakło przedstawiciel belgijskiej Polonii oraz polskich regionów, które przygotowały bogatą ofertę promocyjną.

Oficjalną część Polskiego Dnia w NATO Shape rozpoczęło przemówienie Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie gen. bryg. pilota Sławomira Mąkosy. W trakcie uroczystości, odbywającej się w Alliance Auditorium, wręczono odznaczenia wojskowe oraz nagrody zwycięzcom drugiej edycji biegu POL SOF RUN, który odbył się tego samego dnia przed południem. Zebrani wysłuchali również koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który przybliżył publiczności polskie pieśni patriotyczne i wojskowe, a także najpiękniejsze światowe szlagiery.

Województwo Podlaskie, w ramach obchodów Dnia Polskiego w SHAPE, postawiło na promocję głównych atrakcji turystycznych regionu, które przed zbliżający się okresem wakacyjnym cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Ponadto zaproszeni goście mieli okazję skosztować prawdziwych podlaskich sękaczy, jak i degustować miody pitne Augustowskiej Miodosytni oraz piwa Browaru Waszczukowe, laureatów prestiżowej nagrody Podlaska Marka. Ponadto, w ramach loterii przeprowadzonej wśród uczestników wydarzenia, można było wygrać krawaty, poszetki i chusty zaprojektowane przez Elwirę Horosz.

W ogromnym namiocie przystrojonym polskimi barwami zorganizowana została scena, której główną gwiazdą była pochodząca z Podlaskiego kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka –  Karolina Cicha. Artystka wraz z DJem Sw@da w swym występie scenicznym ukazali metafizykę podlaskiej lokalności pełnej niesamowitych zderzeń i kontrastów. Podlascy muzycy wykonali m.in. utwór „Xylopolis” skomponowany na potrzeby promocji idei powstającego w regionie Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie.

***

Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE) jest siedzibą Sojuszniczego Dowództwa ds. Operacji, jednego z dwóch dowództw strategicznych NATO. Jest ono zlokalizowane niedaleko walońskiego miasta Mons w odległości 70 km na południe od Brukseli. Jest to najwyższe dowództwo NATO odpowiadające za  koordynację wszystkich operacji podejmowanych przez siły Sojuszu zarówno na terytorium traktatowym, jak i poza nim. To miejsce pracy, ale również małe „miasteczko” gdzie żyją z rodzinami wybitni przedstawiciele wojskowości. Dzień Polski był znakomitą okazją, żeby opowiedzieć o naszym regionie przed tak licznym i zróżnicowanym pod względem narodowym audytorium.

tekst i fot. Michał Szczepura
red.: Barbara Likowska-Matys

Opublikował: Aneta Kursa

16 maja 2023

Powrót na początek strony