Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obradowała Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

27 czerwca 2024

Trzej oficjele siedzą przy stole.

Obradowała Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego / Krystian Guzewicz

Ocena stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w regionie w minionym roku, przeprowadzone w celu jego zapewnienia akcje, a także plany na najbliższe miesiące zdominowały czwartkowe (27.06) posiedzenie rady. W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie urzędu marszałkowskiego przy ul. Wyszyńskiego 1, uczestniczył wicemarszałek Marek Malinowski i członek zarządu Jacek Piorunek.

– Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest dla nas bardzo ważne. Powinniśmy robić wszystko, aby wszelkie narażające na niebezpieczeństwo zdarzenia ograniczyć w naszym regionie – mówił Marek Malinowski.

Priorytetem – bezpieczeństwo

Wicemarszałek przypomniał, że samorząd województwa przyjął strategię postępowania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, która wyznacza dwa priorytety: ograniczenie do 50 proc. (czyli nie więcej niż 39) liczby ofiar śmiertelnych i 50 proc. (czyli 214) ofiar ciężko rannych do 2030 r.

To pierwsze spotkanie rady w tej kadencji samorządu. Jej szeregi zasilili nowi członkowie, o czym poinformował sekretarz Mirosław Oliferuk. Oprócz reprezentujących podlaski samorząd Marka Malinowskiego i Jacka Piorunka, są to dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego: Tomasz Fiłończuk z Białegostoku, Robert Czerwiński z Łomży i Ignacy Jasionowski z Suwałk.

–  Jestem pewien, że to gremium będzie działało sprawnie i aktywnie – zaznaczył Jacek Piorunek.

Brawura „za kółkiem”

Przedstawiciel komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku podinsp. Dariusz Matynka dokonał oceny stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w minionym roku. Wynika z niej, że liczba wypadków w porównaniu do roku 2022 nieznacznie wzrosła. Głównymi ich przyczynami, jak od lat, były nieudzielenie pierwszeństwa oraz nadmierna prędkość. Natomiast dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformował o stanie prac nad budową poszczególnych odcinków trasy S61 (Via Baltica) oraz S19 (Via Carpatia).  

Kolejnym punktem spotkania były podsumowania. Dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w Białymstoku, Łomży i Suwałkach zaprezentowali sytuację finansową zarządzanych przez siebie instytucji.

Wzmożone kontrole

Z kolei Dariusz Carewicz zobrazował działalność zarządzanej przez siebie jednostki  Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku.

– Nasi inspektorzy robią wszystko, aby na drogach było bezpiecznie. Prowadzimy kontrole na terenie całego województwa, współpracujemy ze służbami mundurowymi – wymieniał. – Plasujemy się na tzw. pudle w porównaniu do innych inspektoratów na terenie kraju – zaznaczył.

Z uwagi na okres wakacyjny zapowiedział także wzmożone kontrole autokarów na szlakach turystycznych – zwłaszcza nad akwenami wodnymi oraz w miejscach animacji kultury.

Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego koordynuje i określa kierunki działań Województwa Podlaskiego w sprawach dotyczących bezpiecznego przemieszczania się po drogach publicznych wszystkich jego użytkowników. Jej podstawowym celem jest realizacja przyjętego programu, który zakłada znaczące obniżenie ofiar śmiertelnych na podlaskich drogach.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krystian Guzewicz

Opublikował: Dawid Korpacz

27 czerwca 2024

Powrót na początek strony