Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obradowało Podlaskie Forum Pełnomocników

27 czerwca 2023

Członkinie Podlaskiego Forum Pełnomocników w ławkach.

Obradowało Podlaskie Forum Pełnomocników / Kamil Timoszuk/UMWP

Kluczowymi tematami spotkania były tryby rozliczania dotacji, formy i zakresy kontroli, a także analiza trudnych sytuacji. Forum odbyło się we wtorek, 27 czerwca, w urzędzie marszałkowskim. Uczestniczyli w nim pracownicy, którzy w jednostkach samorządu terytorialnego zajmują się współpracą i nadzorem nad organizacjami pozarządowymi oraz realizacją zadań publicznych.

Spotkanie zainaugurowała Izabella Bartoszewska-Leoszko, pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. Podkreśliła ona wagę tego typu wydarzeń. W pierwszych słowach przypomniała o zasadzie subsydiarności-pomocniczości, która kształtuje relacje na linii JST-NGO – organizacje pozarządowe nie są petentem, tylko ważnym partnerem w rozwiązywaniu problemów.

– Pełnią one istotne funkcje w życiu lokalnej wspólnoty. Integrują mieszkańców i zaspokajają ich potrzebę przynależności do określonej grupy oraz potrzebę łączenia, przeciwdziałają izolacji i sprzyjają budowaniu więzi społecznych, umożliwiają samorealizację, rozwój zainteresowań, ale przede wszystkim mają istotny wkład w podnoszenie jakości życia lokalnej społeczności – podkreśliła.

Z kolei Agnieszka Otapowicz, koordynatorka Podlaskiego Forum Pełnomocników, zachęcała do nawiązywania współpracy z Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych.

– Mamy gros animatorów, którzy pomagają, wspierają, edukują. Są w stanie dojechać do każdego miejsca w województwie. Korzystajcie, bo mamy bardzo dużo do zaoferowania – przekonywała.

W dalszej części spotkania specjalista w zakresie prawa administracyjnego Andrzej Rybus-Tołłoczko przybliżył najbardziej interesujące i problematyczne kwestie dotyczące rozliczania zadań publicznych. Rozmawiano m.in. o podstawie prawnej oraz obowiązujących w bieżącym roku terminach. Przy omawianiu formy kontroli prowadzący podkreślił, że od 2015 r. nie ma obowiązku przeprowadzania jej w trakcie realizacji zadania. Uczulił także na rodzaj rachunku bankowego, jaki posiada organizacja korzystająca z dofinansowania.

– Jeżeli ma ona rachunek oprocentowany, to zarabia na dotacji i musi się z tego rozliczyć. Ja zawsze namawiam, żeby organizacje przechodziły na nieoprocentowane konta bankowe, jest wówczas mniej komplikacji – zaznaczył.

Spotkanie zakończyła dyskusja dotycząca dylematów pracy związanych ze współpracą administracji z organizacjami samorządowymi oraz informacja o realizacji projektu „Akademia Dialogu”.

Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Monika Pańko

27 czerwca 2023

Powrót na początek strony