Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odznaczenia dla Koła Rodzin i Przyjaciół 10. Pułku Ułanów Litewskich i Stowarzyszeń Kawalerskich

18 listopada 2023

Sekretarz Województwa mówi do mikrofonu

Odznaczenia dla Koła Rodzin i Przyjaciół 10. Pułku Ułanów Litewskich i Stowarzyszeń Kawalerskich / Krzysztof Duszyński

Pro Bono Poloniae, Pro Patria oraz Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej – to medale, którymi odznaczono członków Koła Rodzin i Przyjaciół 10. Pułku Ułanów Litewskich i Stowarzyszeń Kawalerskich. Wyróżnienia wręczono podczas sobotniej (18.11) uroczystości w 103. rocznicę nadania sztandaru 10. Pułkowi. Podlaski samorząd podczas uroczystości reprezentowała sekretarz województwa Mirosława Jaroszewicz-Łojewska.

W trakcie spotkania, które miało miejsce w Klubie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku sekretarz odczytała list od marszałka województwa Artura Kosickiego. Jak pisał „na historię naszego regionu składają się chwalebne dzieje różnych kawaleryjskich jednostek wojskowych istniejących w okresie przedwojennym na terenie ówczesnego województwa białostockiego. Do szczególnie znanych spośród nich należał stacjonujący w koszarach przy ulicy Kawaleryjskiej w Białymstoku – 10. Pułk Ułanów Litewskich. Zasłynął on wieloma zwycięstwami w wojnie z bolszewikami w 1920 roku, a w Kampanii Wrześniowej 1939 roku dzielnie walczył z hitlerowskim i sowieckim najeźdźcą”.

– Cieszę się, że we współczesnych czasach o pamięć swoich walecznych przodków od wielu już lat dba Koło Rodzin i Przyjaciół 10. Pułku. Tak czynią również inne stowarzyszenia kawaleryjskie z naszego regionu. To bardzo piękny przykład patriotyzmu i poszanowania naszej historii – dodał w liście marszałek Artur Kosicki.

Wśród wyróżnionych znalazły się osoby, które zostały docenione za szczególne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych oraz krzewieniu postaw patriotycznych, w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz osoby wykazujące się troską i pieczą nad upamiętnieniem i opieką nad miejscami pamięci narodowej.

Organizatorem spotkania było Koło Rodzin i Przyjaciół 10. Pułku Ułanów Litewskich, a współorganizatorami: dowódcy Garnizonu Białystok 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Białymstoku.

W uroczystości wziął udział m.in. wojewoda Bohdan Paszkowski z wicewojewodą Bogusławą Szczerbińską.  

Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Dawid Korpacz

18 listopada 2023

Powrót na początek strony