Podsumowanie konkursu „Podlaskie samorządy dla kobiet”
Podsumowanie konkursu „Podlaskie samorządy dla kobiet” / Mateusz Duchnowski
Była to pierwsza edycja konkursu zorganizowanego przez Województwo Podlaskie we współpracy z Podlaską Radą Kobiet. O tytuł Lidera rywalizowało kilkanaście samorządów. Oceniano m.in. zaangażowanie w tworzenie przyjaznej paniom infrastruktury oraz w realizację programów profilaktyki zdrowotnej, wsparcie kobiet w edukacji i zatrudnieniu oraz liczbę pań zatrudnionych w urzędach i jednostkach organizacyjnych na stanowiskach kierowniczych.
– Wspaniałe wydarzenie. Na pewno warto doceniać takie pomysły, takie projekty i takie gminy. Z mojego doświadczenia, jako radcy prawnego i osoby, która już szósty rok działa w samorządzie terytorialnym, zawsze współpracę z kobietami oceniam jako coś, co ubogacało dany organ: radę miasta, czy obecnie sejmik województwa – mówił marszałek Łukasz Prokorym. – Jestem przekonany, że w kolejnych latach zgłoszeń będzie więcej i będziemy mogli co roku pokazywać, że udział płci pięknej w sprawowaniu władzy w naszych małych ojczyznach jest coraz większy.
Tytuł Lidera w konkursie przypadł m.in. Miastu Białystok. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski wskazał jakie działania i strategie wspierające aktywność kobiet prowadzi miejski samorząd.
– Znaczącym krokiem było powołanie rady kobiet działającej przy prezydencie miasta – mówił prezydent. – Pełniąc funkcje publiczne, powinniśmy służyć wszystkim i do tego jest potrzebny mocny głos kobiet.
Więcej o działaniu Białostockiej Rady Kobiet mówiła jej przewodnicząca, a zarazem radna wojewódzka Anna Augustyn.
– Jestem dumna z Białegostoku, że jest miastem przyjaznym kobietom i z tego, że rozpoczęliśmy drugą kadencję Białostockiej Rady Kobiet. Wspieramy kobiety w aktywizacji zawodowej, w kontekście zdrowia psychicznego i fizycznego, organizujemy liczne szkolenia typu „Przedsiębiorcza Białostoczanka”. Dużo się dzieje, dużo zadań przed nami. Mam nadzieję, że uda się je wszystkie zrealizować – zaznaczyła.
Liderem w konkursie została też gmina Boćki, która, jak zaznaczyła jej wójt Dorota Kędra-Ptaszyńska, wyróżnia się tym, że... rządzą nią kobiety.
– Dyrektorki to kobiety, zastępca wójta to kobieta. Od samego początku funkcjonowania w samorządzie dbałam o to, aby tworzyć kobietom warunki godzenia życia zawodowego i rodzinnego. Nasza gmina była pierwszą w województwie, która otrzymała środki na przedszkole wiejskie w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Za chwilę będziemy tworzyć żłobek. Inną istotną dla nas kwestią było prowadzenie działań w zakresie reorientacji zawodowej rolniczek – powiedziała.
Konkursowa kapituła przyznała też wyróżniania: Miastu Bielsk Podlaski, Gminie Choroszcz, Dąbrowa Białostocka, Hajnówka, Łapy i Wasilków. Podziękowanie otrzymało Miasto Łomża.
Dawid Korpacz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski