Posiedzenie Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Posiedzenie Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych / Mateusz Duchnowski
– Dziękuję za wasze zaangażowanie, waszą pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Jako samorząd województwa zawsze będziemy wspierać inicjatywy i działania, które pomogą wam realizować cele waszych organizacji – mówił.
Uczestnicy spotkania podkreślali jak ważne jest skierowanie odpowiednich funduszy do lokalnych organizacji.
– Środki PFRON stanowią często fundament wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Dzięki nim organizacje mogą realizować swoje programy. Ważne, by fundusze te był również dostępne dla organizacji działających w mniejszych miastach i miejscowościach, gdzie potrzeby są duże, a zasoby znacznie mniejsze – mówił przewodniczący Rady Rafał Średzieński.
Rozmawiano również o przeznaczeniu środków finansowych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na ten rok. Rada pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. Uznano, że środki należy skierować do organizacji pożytku publicznego w trybie konkursowym.
W trakcie posiedzenia uwagę poświęcono również dostępności budynków użyteczności publicznej. Podkreślono, że poprawa infrastruktury jest kluczowa dla odpowiedniego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami.
Wspólnie ze Zbigniewem Chrzanowskim, koordynatorem dostępności omówiono kwestie związane z dostępnością w instytucjach podlegających pod Marszałka Województwa Podlaskiego. Członkowie Wojewódzkiej Społecznej Rady wyrazili gotowość współpracy i poradnictwa w kwestiach dotyczących niepełnosprawności i dostępności.
Zwrócono też uwagę, że w tym zakresie widać już postęp, jednak wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Dotyczy to w szczególności mniejszych miejscowości, chodzi np. o właściwy dostęp do internatów.
– To nie jedyne problemy w mniejszych miejscowościach. Jest tam też problem w dostępie do opiekunów czy asystentów osób niepełnosprawnych. Jest tam mniej organizacji działających w tym zakresie, stąd też mniejsze szanse na otrzymanie wsparcia – zaznaczyła wiceprzewodnicząca WSRdSON Elżbieta Katarzyna Kujawa.
Wojewódzka Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych jest powoływana od 2003 r. Jej członkami są przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie województwa, przedstawiciele gmin i powiatów oraz reprezentant wojewody.
Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski