Powołano członków Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych
– To kolejne ważne gremium przy marszałku województwa, którego opinie są niezbędne, jeśli chcemy podnosić jakość życia dla wszystkich grup społecznych w naszym regionie – mówił marszałek. – Wielokrotnie podkreślałem, że cenię sobie współpracę z wszystkimi radami działającymi przy samorządzie województwa – czy to z radą kobiet, czy z radą seniorów. Bo oni najlepiej wiedzą, co jest potrzebne, co należy zmienić, w którym kierunku działać. Często pomysły, które przedstawiają, przekuwane są w konkretne projekty – zaznaczył Artur Kosicki i podkreślił, że zarząd województwa przykłada dużą wagę do działalności na rzecz środowisk osób z niepełnosprawnościami.
Przypomniał, że w Podlaskiem ruszył pierwszy w historii samorządu województwa i jedyny w Polsce projekt o wartości 10 mln zł na likwidację barier architektonicznych w mieszkaniach.
– Wiemy, że dużo dzieje się, jeśli chodzi o przestrzeń publiczną, ale potrzebne są także zmiany w tym najbliższym otoczeniu, w domach, mieszkaniach – mówił marszałek, który jak się wyraził, te zagadnienia zna z doświadczenia swojej rodziny.
Do Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych powołano siedmiu członków. To przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie województwa, przedstawiciele gmin i powiatów oraz reprezentant wojewody. Pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami Tomasz Piesiecki zwrócił uwagę, że członkowie rady mają różne niepełnosprawności.
– To dobrze, bo każdy z was ma spostrzeżenia z innej perspektywy. To szansa na więcej uchwał i projektów, a im więcej opinii do uchwał i projektów tym większe możliwości ich dobrej realizacji – mówił. – Kto lepiej niż my, czyli osoby z niepełnosprawnościami, wie, co jest dla nas potrzebne. Wspólnie z zarządem województwa, z panem marszałkiem możemy wiele dobrych rzeczy wspólnie zrobić – dodał.
Podkreślił, że zarząd przykłada dużą wagę do działalności na rzecz środowisk osób z niepełnosprawnościami.
W imieniu członków rady za zaproszenie do gremium dziękował prezes Stowarzyszenia „MY DLA INNYCH” w Białymstoku Rafał Średziński, który został wybrany jej przewodniczącym.
– Od lat samorząd województwa i zarząd pokazują, że są gotowi wspierać działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, jesteście otwarci na nasz głos – podkreślił.
A prezes zarządu Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych Rafał Gawkowski poinformował, że poniedziałkowe spotkanie odbyło się w szczególnym dniu – 4 marca przypada Dzień Walki z Otyłością, która jest także uważana za niepełnosprawność.
Wojewódzka Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych jest powoływana od 2003 roku.
Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk
***
Skład rady powołanej Zarządzeniem Marszałka Woj. Podlaskiego Nr 44/2024 z dnia 16 lutego 2024 r.:
- Rafał Gawkowski - prezes Zarządu Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych;
- Mariusz Zbigniew Gorski - przedstawiciel jednostki samorządu terytorialnego, Przewodniczący Powiatowej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Zambrowie;
- Marzena Kryńska - przedstawiciel jednostki samorządu terytorialnego, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciechanowcu;
- Elżbieta Katarzyna Kujawa - pełnomocnik Regionalny Fundacji Aktywnej Rehabilitacji FAR na województwo podlaskie;
- Agata Pawłowska - przedstawiciel Wojewody, kierownik oddziału w Wydziale Polityki Społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku;
- Halina Sobolewska-Wildner - prezes Regionalnego Oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem „Jesteśmy razem” w Księżynie;
- Rafał Średziński - prezes Stowarzyszenia „MY DLA INNYCH” w Białymstoku.
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo Mikołaj odwiedził dzieci w Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej w Ignatkach
- . Społeczeństwo Mikołajkowe prezenty od samorządu województwa
- . Społeczeństwo Od 4 grudnia punkt przyjęć interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich w Białymstoku
- . Społeczeństwo Pierwszoklasiści z wizytą w urzędzie marszałkowskim