Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Prezydent Łomży uhonorował ludzi kultury

21 marca 2024

Uhonorowani ludzie na scenie

Prezydent Łomży uhonorował ludzi kultury

Wręczanie nagród prezydenta Łomży za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i ochrony kultury ma swoją tradycję sięgającą 2005 roku. Tym razem, w środę 20 marca, do ceremonii honorowania laureatów w Hali Kultury prezydent Mariusz Chrzanowski zaprosił także wicemarszałka Marka Olbrysia.

– Artystów młodych trzeba doceniać, że dają nadzieję na przyszłość,  tych dojrzałych - że nadzieje spełnili. Wszyscy chcemy, żeby było pięknej, a twórcy są do tego potrzebni. Chciałbym przypomnieć, że spotykamy się w budynku, który uzyskał tytuł Podlaskiej Marki Roku, a województwo szczyci się mocnym akcentowaniem osiągnięć twórczych i kulturalnych. Łomża jest w tej sferze ośrodkiem bardzo znaczącym. Mam przekonanie, że oddychamy tu artystycznym, twórczym powietrzem. To bardzo dobrze, bo humanizm i dążenie do wysokich celów pomaga też w budowie dobrobytu – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś składając szczególne gratulacje Danusie Waśko, „mistrzyni z Łomżycy”, czyli sąsiadce ze swoje dzielnicy miasta, prowadzącej znany zespół Maryna.        

Z artystycznego wizerunku miasta dumny jest też prezydent Mariusz Chrzanowski.  

– Jeszcze kilka lat temu chyba nikt by nie pomyślał, że spotkamy się z takiej okazji w obiekcie, który przez dziesiątki lat był halą targową, a który zmieniliśmy w Halę Kultury. To pokazuje jak bardzo stawiamy i dbamy o kulturę. Kolejny taki symbol to aż dwie miejskie instytucje - Filharmonia Kameralna oraz Teatr Lalki i Aktora – które, ze względu na dokonania i poziom artystyczny zdecydowało się współprowadzić Ministerstwo Kultury. Oczywiście same instytucje niewiele znaczą, najważniejsi są ludzie, którzy tworzą. Jestem dumny, kiedy widzę jak na spektakle i koncerty przybywają do Łomży goście z całej północno - wschodniej Polski. Dziękuję kapitule nagród za wnikliwość w wyszukiwaniu naszych pereł - mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.

Kapituła, której pracami kierował zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski, rekomendowała tym razem do uhonorowania 7 zgłoszonych osób, zespołów oraz instytucji. Jedna z na nagród ma charakter honorowy.   

– To dla mnie niespodzianka, jest przecież tyle instytucji. Już moi rodzice prowadzili „Marynę”- mówiła Danuta Waśko, akordeonistka, kompozytorka i szefowa zespołu, który sprawdza się nie tylko na imprezach adresowanych do seniorów. Jak przyznała, skłonienie grupy kobiet do ubrania się w takie same stroje i śpiewania w jednej tonacji nie jest łatwe. ale możliwe. Zwłaszcza gdy stroje są ładne.   

Statuetkę autorstwa Ewy Skłodowskiej przedstawiającą lotnika (symbol wzbijania się ponad przeciętność) otrzymała także Anna Kłosińska-Rybakiewicz. Prawniczka, która w ostatnich miesiącach zdobyła ogólnopolską popularność powieściami, których bohaterów umieszcza w regionie łomżyńskim i konfrontuje z dramatycznymi wydarzeniami z historii, zwłaszcza II wojny światowej.     

– Jestem ogromnie szczęśliwa, to wspaniałe uczucie być docenioną przez środowisko łomżyńskie. Dziękuję kapitule, że dostrzegła potencjał: kilkadziesiąt tysięcy czytelników moich książek dowiedziało się, gdzie leży Łomża i jak  historia działa się w naszym mieście – mówiła Anna Kłosińska-Rybakiewicz.

Honorowa nagroda przypadła Łomżyńskiemu Towarzystwu Naukowemu im. Wagów.

– Trochę może nieskromnie uważam, że trochę się to nam należało za konsekwentne i wytrwałe popularyzowanie wiedzy – stwierdziła wiceprezes Małgorzata Frąckiewicz, która statuetkę odbierała wspólnie z prezesem Krzysztofem Sychowiczem i kierującą biurem ŁTN Anną Zarzecką.

Laureaci Nagród Prezydenta Łomży w dziedzinie kultury za 2023 rok: 

Zespół wokalny „My z Łomży” z 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego –zespół „My z Łomży” powstał w 2022 r. Tworzą go: Sławomir Maliszewski (opiekun zespołu), st. szer. Marcin Kłos, st. szer. Bartosz Rafałowski, szer. Tomasz Wiśniewski, Izabela Cierpikowska, Martyna Jankowska i Katarzyna Śledziewska.

Chór Kameralny „Amici” – chór działa od 2016 roku przy Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Od 2017 r.  kieruje nim dyrygentka Anna Kurowska.

Danuta Kazimiera Waśko – to akordeonistka, popularyzatorka muzyki ludowej oraz kierowniczka zespołu „Maryna”. .

Anna Kłosińska–Rybakiewicz – łomżynianka urodzona w Śniadowie, z zawodu prawniczka, z pasji i talentu pisarka. Autorka kilku powieści o podłożu historycznym: „Lekarka nazistów”, Złodziejka listów”, „Agentka wroga” i „Do końca moich dni”.  

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży – Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży funkcjonuje od 3 maja 1946 roku, co powoduje, że jest najstarszą, działającą placówką kultury w mieście.

Iwo Świątkowski – artysta fotograf, grafik, plakacista, członek Związku Polskich Artystów Plastyków O/Warszawa.  

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów – prowadzi systematyczną i wielostronną działalność na rzecz popularyzacji wiedzy o Łomży i Ziemi Łomżyńskiej.

tekst i fot.: Maciej Gryguc

Opublikował: Krystian Guzewicz

21 marca 2024

Powrót na początek strony