Prezydent Łomży uhonorował ludzi kultury
Prezydent Łomży uhonorował ludzi kultury
– Artystów młodych trzeba doceniać, że dają nadzieję na przyszłość, tych dojrzałych - że nadzieje spełnili. Wszyscy chcemy, żeby było pięknej, a twórcy są do tego potrzebni. Chciałbym przypomnieć, że spotykamy się w budynku, który uzyskał tytuł Podlaskiej Marki Roku, a województwo szczyci się mocnym akcentowaniem osiągnięć twórczych i kulturalnych. Łomża jest w tej sferze ośrodkiem bardzo znaczącym. Mam przekonanie, że oddychamy tu artystycznym, twórczym powietrzem. To bardzo dobrze, bo humanizm i dążenie do wysokich celów pomaga też w budowie dobrobytu – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś składając szczególne gratulacje Danusie Waśko, „mistrzyni z Łomżycy”, czyli sąsiadce ze swoje dzielnicy miasta, prowadzącej znany zespół Maryna.
Z artystycznego wizerunku miasta dumny jest też prezydent Mariusz Chrzanowski.
– Jeszcze kilka lat temu chyba nikt by nie pomyślał, że spotkamy się z takiej okazji w obiekcie, który przez dziesiątki lat był halą targową, a który zmieniliśmy w Halę Kultury. To pokazuje jak bardzo stawiamy i dbamy o kulturę. Kolejny taki symbol to aż dwie miejskie instytucje - Filharmonia Kameralna oraz Teatr Lalki i Aktora – które, ze względu na dokonania i poziom artystyczny zdecydowało się współprowadzić Ministerstwo Kultury. Oczywiście same instytucje niewiele znaczą, najważniejsi są ludzie, którzy tworzą. Jestem dumny, kiedy widzę jak na spektakle i koncerty przybywają do Łomży goście z całej północno - wschodniej Polski. Dziękuję kapitule nagród za wnikliwość w wyszukiwaniu naszych pereł - mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.
Kapituła, której pracami kierował zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski, rekomendowała tym razem do uhonorowania 7 zgłoszonych osób, zespołów oraz instytucji. Jedna z na nagród ma charakter honorowy.
– To dla mnie niespodzianka, jest przecież tyle instytucji. Już moi rodzice prowadzili „Marynę”- mówiła Danuta Waśko, akordeonistka, kompozytorka i szefowa zespołu, który sprawdza się nie tylko na imprezach adresowanych do seniorów. Jak przyznała, skłonienie grupy kobiet do ubrania się w takie same stroje i śpiewania w jednej tonacji nie jest łatwe. ale możliwe. Zwłaszcza gdy stroje są ładne.
Statuetkę autorstwa Ewy Skłodowskiej przedstawiającą lotnika (symbol wzbijania się ponad przeciętność) otrzymała także Anna Kłosińska-Rybakiewicz. Prawniczka, która w ostatnich miesiącach zdobyła ogólnopolską popularność powieściami, których bohaterów umieszcza w regionie łomżyńskim i konfrontuje z dramatycznymi wydarzeniami z historii, zwłaszcza II wojny światowej.
– Jestem ogromnie szczęśliwa, to wspaniałe uczucie być docenioną przez środowisko łomżyńskie. Dziękuję kapitule, że dostrzegła potencjał: kilkadziesiąt tysięcy czytelników moich książek dowiedziało się, gdzie leży Łomża i jak historia działa się w naszym mieście – mówiła Anna Kłosińska-Rybakiewicz.
Honorowa nagroda przypadła Łomżyńskiemu Towarzystwu Naukowemu im. Wagów.
– Trochę może nieskromnie uważam, że trochę się to nam należało za konsekwentne i wytrwałe popularyzowanie wiedzy – stwierdziła wiceprezes Małgorzata Frąckiewicz, która statuetkę odbierała wspólnie z prezesem Krzysztofem Sychowiczem i kierującą biurem ŁTN Anną Zarzecką.
Laureaci Nagród Prezydenta Łomży w dziedzinie kultury za 2023 rok:
Zespół wokalny „My z Łomży” z 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego –zespół „My z Łomży” powstał w 2022 r. Tworzą go: Sławomir Maliszewski (opiekun zespołu), st. szer. Marcin Kłos, st. szer. Bartosz Rafałowski, szer. Tomasz Wiśniewski, Izabela Cierpikowska, Martyna Jankowska i Katarzyna Śledziewska.
Chór Kameralny „Amici” – chór działa od 2016 roku przy Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Od 2017 r. kieruje nim dyrygentka Anna Kurowska.
Danuta Kazimiera Waśko – to akordeonistka, popularyzatorka muzyki ludowej oraz kierowniczka zespołu „Maryna”. .
Anna Kłosińska–Rybakiewicz – łomżynianka urodzona w Śniadowie, z zawodu prawniczka, z pasji i talentu pisarka. Autorka kilku powieści o podłożu historycznym: „Lekarka nazistów”, Złodziejka listów”, „Agentka wroga” i „Do końca moich dni”.
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży – Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży funkcjonuje od 3 maja 1946 roku, co powoduje, że jest najstarszą, działającą placówką kultury w mieście.
Iwo Świątkowski – artysta fotograf, grafik, plakacista, członek Związku Polskich Artystów Plastyków O/Warszawa.
Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów – prowadzi systematyczną i wielostronną działalność na rzecz popularyzacji wiedzy o Łomży i Ziemi Łomżyńskiej.
tekst i fot.: Maciej Gryguc
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo Łukasz Prokorym gościł na słynnym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków
- . Społeczeństwo Łomża. W kobietach jest siła
- . Społeczeństwo Dobre dzieciństwo daje moc. 19.11 przybierzmy czerwone barwy i włączmy się w kampanię
- . Społeczeństwo Samorząd województwa z pomocą dla organizacji pożytku publicznego