Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ruszył 17. Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Budownictwa Wiejskiego w Województwie Podlaskim

14 maja 2024

plakat Konkurs na zabytek 2024

Do udziału w konkursie kwalifikują się obiekty powstałe do 1960 r. znajdujące się w miejscowościach liczących do 5 tys. mieszkańców. Mogą to być zarówno domy i dwory, jak i budynki gospodarcze, przemysłowe, czy też budynku użyteczności publicznej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne. Zgłaszać się można do 14 czerwca 2024 r.

Konkurs jest adresowany do wszystkich właścicieli i użytkowników budynków drewnianych na terenach wiejskich  i miejskich województwa podlaskiego. Udziału w nim nie mogą wziąć jednostki statutowo zobowiązane do ochrony zabytkowego budownictwa oraz budynki, które zostały nagrodzone w poprzednich edycjach.

Ocena obiektów opierać się będzie na opinii członków jury. Punktowany będzie stan zachowania obiektu zgodny z tradycją regionalnego budownictwa wiejskiego, zachowanie wnętrza zgodnego z tradycją lokalną, a zwłaszcza urządzeń grzewczych oraz obiekty małej architektury. Liczyć się będzie także stan zieleni i to czy nawiązuje do charakteru budynku.

Laureat 1.miejsca może liczyć na nagrodę 7 tys. zł. Kolejne 3 miejsca otrzymają po 3 tys. zł. Następne 5 miejsc otrzymają 1,5 tys. zł. Przewidzianych zostało też 10 wyróżnień po 500 zł każde.

Przyjmowanie zgłoszeń trwa do 14 czerwca 2024 roku. Wizytacja terenowa zgłoszonych obiektów planowana jest do 20 września tego roku. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród obędzie się w listopadzie.

Organizatorami konkursu są Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

źródło: Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
oprac.: Dawid Korpacz

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu dostępny jest w załączeniu.

Szczegółowych informacji o konkursie udziela:

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu,
tel. (086) 2771 – 328 w. 30 w godz. 8-16
Udział w konkursie jest zgłaszany poprzez wypełnienie druku zgłoszenia.

Adres wysyłki zgłoszeń:

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
18-230 Ciechanowiec, ul. Pałacowa 5
lub drogą elektroniczną na adres e-mail: zabytekpodlasia@muzeumrolnictwa.pl

Publikujący: Dawid Korpacz

14 maja 2024

Powrót na początek strony