Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Święto Dziękczynienia za Plony Diecezji Łomżyńskiej

9 września 2024

W Sanktuarium w Płonce Kościelnej koło Łap w Diecezji Łomżyńskiej zgromadzili się w niedzielę 9 września uczestnicy gminnych i diecezjalnych uroczystości dożynkowych. Samorząd województwa reprezentował członek zarządu Jacek Piorunek.

- Proszę przyjąć słowa podziękowania i szacunku w dniu Święta Dziękczynienia, które przekazuję w imieniu zarządu i samorządu województwa za zebrane z pól plony- zwracał się do organizatorów i rolników Jacek Piorunek.

- Dożynkowe obyczaje, przepiękne wieńce, zboże, owoce i warzywa z pól, ogrodów i sadów, to sposób na wyrażenie wdzięczności Panu Bogu za to, co urodziła ziemia, choć dla rolników był to niezwykle trudny rok. Dożynki to jednak także czas zabawy, wytchnienia po ciężkiej pracy i radości z jej efektów. To tradycja głęboko zakorzeniona w naszej historii i kulturze, fundament naszej tożsamości. Symbolizuje nie tylko troskę o wyżywienie kraju  i wolę podzielenia się chlebem z potrzebującymi na całym świecie, ale także dbałość o wspólnotę i naszą ziemię. Diecezja Łomżyńska chlubi się znakomitym poziomem rolnictwa i widać to także w sposobie świętowania.

Gospodarzami uroczystości byli biskup łomżyński Janusz Stepnowski, kustosz maryjnego Sanktuarium w Płonce ksiądz Dariusz Krajewski oraz burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.

- Rolnictwo to ogromnie ważna gałąź gospodarki w naszej diecezji, ale trzeba w nią stale inwestować. Nie można np. tak biernie czekać na deszcz, trzeba tworzyć rozwiązania, które pozwolą, żeby wody było więcej przez odpowiednie zbiorniki, systemy oszczędzania. Pan Bóg błogosławi dziełu wytwarzania pokarmów, ale potrzebuje naszej pomocy - mówił biskup Janusz Stepnowski.

Swoimi refleksjami o sytuacji rolnictwa dzielił się także w czasie uroczystości także burmistrz.

- Konieczne jest stałe i kompleksowe wspieranie rolnictwa - stwierdził Krzysztof Gołaszewski.  

Uczestnicy diecezjalnych dożynek przyjechali do Płonki z okazałymi wieńcami. Organizatorzy oraz Koła Gospodyń Wiejskich przygotowali wspaniałe atrakcje kulinarne oraz prezentacje muzyczne.

 

Maciej Gryguc         

fot.: UMWP

Opublikował: Małgorzata Sawicka

9 września 2024

Powrót na początek strony