Sześć kroków do skutecznego prowadzenia konsultacji społecznych w samorządach
Anna Petroff-Skiba, socjolożka i specjalistka w dziedzinie partycypacji (pierwsza od prawej), jest autorką e-booka poświęconego konsultacjom społecznym opracowanego dla Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych z Białegostoku
Anna Petroff-Skiba przez wiele lat kierowała Wydziałem konsultacji społecznych i współdecydowania z mieszkańcami w warszawskim ratuszu, potem związała się z Fundacją Think Tank Miasto. Dzisiaj, jako ekspert, prowadzi szkolenia w tej dziedzinie.
Konsultacje społeczne to częsta praktyka samorządów, która umożliwia lokalnej społeczności wyrażenie opinii oraz zapoznanie z ich działalnością, np. w kwestii nowych inwestycji lub spraw dotyczących ochrony środowiska naturalnego.
Na podstawie 10 procesów konsultacyjnych przeprowadzonych w województwie podlaskim w ramach projektu „Zmiana klimatu” ekspertka w autorskim e-booku przedstawiła sześć kroków niezbędnych do tego, by konsultacje się powiodły i nie były jedynie fasadą.
- Krok 1. Ustal, kto za co odpowiada i jaki jest podział ról.
- Krok 2. Określ warunki brzegowe konsultacji.
- Krok 3. Przygotuj plan konsultacji i sprecyzuj ich cel.
- Krok 4. Dobierz metodę konsultacji odpowiednią dla tematu.
- Krok 5. Zadbaj o frekwencję.
- Krok 6. Poinformuj co z tego wynikło.
Wspomniany projekt prowadził w latach 2022-2024 Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku przy wsparciu Marszałka Województwa Podlaskiego.
Cezary Rutkowski
red.: Anna Augustynowicz