Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wizyta studyjna w niemieckim Wunsiedel – mieście partnerskim Łap

9 lipca 2024

delegacja z Łap

Wizyta studyjna w niemieckim Wunsiedel / UM Łapy

Była to okazja do podsumowania 10 lat współpracy pomiędzy Łapami a Wunsiedel, a także do udziału w niemieckich targach przedsiębiorczości. Prezentowano m.in. lokalne produkty oraz atrakcje turystyczne i kulturalne. Łapska reprezentacja przebywała w Wunsiedel od 4 do 7 lipca. Wizyta była możliwa dzięki wsparciu Samorządu Województwa Podlaskiego.

– Cieszę się, że na jubileuszowe spotkanie udało się pozyskać dofinansowanie z budżetu województwa podlaskiego i zabrać większą grupę mieszkańców, aby zaprezentować nasze najlepsze lokalne produkty i ludową twórczość. To okazja, aby wymienić doświadczenia, poznać zwyczaje i zacieśnić współpracę – mówił burmistrz Krzysztof Gołaszewski

Jubileusz

Główne obchody 10. rocznicy współpracy miast partnerskich odbyły się 6 lipca. Poza gośćmi z Polski wzięły w niej udział także delegacje innych miast partnerskich m.in. z czeskiego Ostrov i z Mende we Francji. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na temat dalszej współpracy, a o artystyczną oprawę zadbał zespół „…kolej na Łapianki”.

Podczas pobytu w Niemczech burmistrza Łap Krzysztofa Gołaszewskiego reprezentował jego zastępca Krzysztof Dudziński. To właśnie na jego ręce burmistrz Wunsiedel Nicolas Lahovnik przekazał zegar ze zdjęciem ratusza, który ma przypominać o tym, „że zawsze jest dobry czas na spotkania mieszkańców miast partnerskich”.

Dzień Frankonii

W trakcie wizyty, 7 lipca Niemcy obchodzili Dzień Frankonii. W ramach wydarzenia ulicami Wunsiedel przeszła parada w strojach regionalnych. A podczas świątecznego festynu gmina Łapy wystawiła swoje stoisko promocyjne z mnóstwem produktów lokalnych oraz materiałami promocyjnymi dotyczącymi turystyki. Ten dzień także uświetnił prawie godzinny koncert zespołu folklorystycznego „… kolej na Łapianki”.

W czasie czterodniowej wizyty członkowie delegacji mieli też okazję odwiedzić tamtejszych strażaków ochotników, porozmawiać z mieszkańcami Wunsiedel czy uczestniczyć w pokazie umiejętności ptaków drapieżnych.  

– Nasza wizyta w Wunsiedel była wspaniałą okazją do wielu rozmów i wymiany doświadczeń nie tylko z naszymi partnerami w Niemczech, ale także z zaprzyjaźnionymi z nimi Francuzami, Włochami i Czechami. Mieliśmy też okazję rozmawiać z przedstawicielami władz Bawarii. Uważam, że warto współpracować nie tylko na płaszczyźnie formalnej. Cieszę się, że byliśmy częścią tego wspaniałego wydarzenia – podkreślał po powrocie Krzysztof Dudziński.   

Za odwiedziny w Wunsiedel dziękowali niemieccy samorządowcy.  

– Delegacja z Łap zachwyciła wszystkich swoją muzyką i fantastycznym stoiskiem. Pięknie zaprezentowane produkty, a przede wszystkim ciepło i życzliwość w pozytywny sposób zbliżyły mieszkańców Wunsiedel i nie tylko do naszego polskiego miasta partnerskiego. Bardzo dziękujemy za wsparcie i dobrą współpracę – napisała po powrocie delegacji do Polski Inge Schuster, która koordynowała przedsięwzięcie w Niemczech.

Miasto Wunsiedel położone jest w Bawarii, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-Ost w Niemczech.  

Współpraca Wunsiedel z Łapami została nawiązana w 2013 r. za pośrednictwem Fundacji EuroNatur. Umowę partnerstwa ówcześni burmistrzowie Łap i Wunsiedel podpisali dn. 22 czerwca 2014 r. Umowa dotyczy współpracy na płaszczyznach: kulturalnej, edukacyjnej, społecznej, gospodarczej, sportowej i turystycznej. Dotychczas zrealizowano m.in. kilka wymian młodzieży miast partnerskich oraz odbyło się kilkanaście wizyt przedstawicieli samorządów i instytucji miast partnerskich.

W delegacji do Wunsiedel uczestniczyli także radni miejscy: Karol Brzozowski i Krzysztof Dobkowski, przedstawicielki wszystkich kół gospodyń wiejskich z terenu gminy, druhowie z OSP w Płonce Kościelnej i Uhowie wraz z komendantem wojewódzkim PSP w stanie spoczynku st. bryg. Robertem Dzierżkiem.

 

źródło: Urząd Miejski w Łapach
oprac.: Aneta Kursa

 

 

 

Publikujący: Aneta Kursa

9 lipca 2024

Powrót na początek strony