Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wręczono Honorowe Odznaki Województwa Podlaskiego

21 marca 2024

Osoby z Honorowymi Odznakami Województwa Podlaskiego

Wręczono Honorowe Odznaki Województwa Podlaskiego

Przyznano je za wspieranie działań i postaw patriotycznych w czasach sowieckiego reżimu. Otrzymało je 28 osób, które swoją postawą i działaniami promują województwo podlaskie. W czwartek, 21 marca odznaczenia zebranym wręczał członek zarządu Marek Malinowski.

– Znając państwa życiorys, jestem przekonany, że te odznaki trafią w godne ręce. Na tej sali są osoby, które działały w latach 80. w opozycji niepodległościowej. To dzięki wam możemy żyć teraz w wolnej i demokratycznej Polsce. Oprócz tego nadal promujecie postawy patriotyczne w społecznościach lokalnych i za to wam serdecznie dziękuję – mówił.

Jedną z odznaczonych osób był Zenon Perkowski. To działacz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Rolników Indywidualnych na terenie gminy Sokoły. Zajmował się kolportażem ulotek oraz plakatów. Brał udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych, a także malowaniu haseł antykomunistycznych. Uczestniczył w pogrzebach ks. Jerzego Popiełuszki i ks. Stanisława Suchowolca.

– Działalność członków związków zawodowych w latach 80. nie była prowadzona dla poklasku, walczyliśmy o wolność, prawdę i godność pracowniczą. Nie walczyliśmy z bronią w ręku, jak żołnierze niezłomni, ale postanowiliśmy dokończyć ich dzieło i udało się – zaznaczył Zenon Perkowski, dodając, że teraz te działania sprzed 40 lat przekuwane są w działalność społeczną i patriotyczną – My, działacze opozycji antykomunistycznej przyrzekamy, że będziemy walczyć do końca naszych dni o naszą ukochaną Ojczyznę, niepodległą i katolicką Polskę – dodał.

Odznakę otrzymał także Henryk Łupiński, który pracował w punkcie przerzutowym biuletynów informacyjnych.

– Byliśmy odpowiedzialni za rozprowadzanie biuletynów. Przychodziły one paczkami. Trzeba było wszystko porozkładać i później rozprowadzać po zakładach w całym Białymstoku – powiedział.

Wyróżniona została również Marianna Jurczak, która w czasach komunistycznych pracowała jako położna. W działalność antykomunistyczną zaangażowana była wraz z mężem, który dostarczał  biuletyny informacyjne.

– Ja byłam odpowiedzialna za przewóz ulotek. Miałam specjalnie uszytą jesionkę z kieszeniami, w której  chowałam biuletyny. Raz byliśmy zatrzymali przez Służbę Bezpieczeństwa, która sprawdzała, czy nie mam czegoś niedozwolonego, akurat wtedy nie miałam. – wspominała, dodając – Gdyby to było w tej chwili, to też bym się na to zdecydowała. Bo chciałam, żeby dzieci moje żyły w wolnej Polsce.

Honorowa Odznaka Województwa Podlaskiego przyznawana jest osobom, które całokształtem działalności społecznej, publicznej i zawodowej w sposób wybitny przyczyniły się do rozwoju i promocji regionu poprzez kształtowanie świadomości narodowej i kulturowej mieszkańców oraz poprzez pielęgnowanie tożsamości lokalnej.

Paulina Tołcz
red.: Dawid Korpacz
fot.: Michał Pawłowski

Opublikował: Krystian Guzewicz

21 marca 2024

Powrót na początek strony