Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zawsze gotowi, zawsze blisko. Terytorialsi złożyli przysięgę

23 marca 2024

Niemal 40 kandydatów na żołnierzy w sobotę, 23 marca, na rynku w Choroszczy złożyło przysięgę na sztandar 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dołączając tym samym do tej formacji. W uroczystości w imieniu marszałka Artura Kosickiego uczestniczył Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka w urzędzie marszałkowskim.

– Jestem wdzięczny za poświęcenie żołnierzy i ich bliskich oraz dumny z tego, że w naszym województwie mieszkają ludzie tak wspaniale rozumiejący znaczenie słowa patriotyzm. Przed nowymi ochotnikami duże wyzwanie: sprostać idei formacji, ale też dokonaniom poprzedników. Jestem jednak pewien, że podołają! – przekonywał w specjalnie wystosowanym z tej okazji liście marszałek Artur Kosicki (pełna treść listu w załączeniu).

Jak dodał, sytuacja na polsko-białoruskim pograniczu jest wciąż napięta. Niemal każdego dnia dochodzi do ataków i siłowego forsowania granicznych umocnień.

– Wojska Obrony Terytorialnej, we współpracy z innymi rodzajami Polskich Sił Zbrojnych, udowadniają, że potrafią z powodzeniem realizować stawiane przez nimi trudne zadania. Jestem przekonany, że również Wy, mocno i niezłomnie będziecie służyć Polsce i bronić jej granic i za to serdecznie Wam dziękuję – podkreślił marszałek.

Podczas sobotniej uroczystości zaprzysiężono prawie 40 terytorialsów. Młodzi żołnierze przeżywali tę ważną dla nich chwilę w obecności swoich rodzin, przyjaciół oraz zaproszonych gości. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Wojskowa z Giżycka. Na gości czekał także pokaz sprzętu wojskowego.

1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została sformowana w 2016 r. jako jedna z pierwszych brygad OT. Liczy ponad 2 tys. żołnierzy i składa się z pięciu batalionów lekkiej piechoty (w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Hajnówce i Dąbrowie Moczydły) oraz trzech samodzielnych kompani. Brygadą dowodzi płk Mieczysław Gurgielewicz.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paulina Tołcz

Publikujący: Małgorzata Sawicka

23 marca 2024

Powrót na początek strony