Powstanie ścieżka rowerowa z Supraśla do Krynek
Powstanie ścieżka rowerowa z Supraśla do Krynek / Mateusz Duchnowski/UMWP
– My, jako samorząd województwa podlaskiego, dbamy o równomierny rozwój naszego regionu. Wspieramy w tym zakresie samorządy gminne i powiatowe. Drogi, czy to samochodowe, czy rowerowe, to system naczyń połączonych, dlatego tak ważne jest inwestowanie w nie. To jedno z podstawowych naszych zadań – mówił Marek Malinowski.
Ważny szlak turystyczny
Wartość inwestycji to ponad 2,5 mln zł. Priorytetem jest wykonanie pierwszych 8 km tej drogi do miejscowości Sokołda. Członek zarządu zapowiedział złożenie stosownego wniosku do Rządowego Wsparcia Rozwoju Dróg w sprawie dotacji.
– Mam nadzieję, że jak zrobimy dokumentację, uzyskamy dofinansowanie, to rozpoczniemy w następnym roku budowę tej drogi. Na pewno będzie ona dużą atrakcją turystyczną. Będzie także służyć mieszkańcom całego regionu – dodał.
To trasa chętnie wykorzystywana przez rowerzystów. Ma przebiegać przez najpiękniejsze fragmenty Puszczy Knyszyńskiej, obok jej rezerwatów, przez miejsce pamięci narodowej – cmentarz powstańców listopadowych w Kopnej Górze, Szudziałowo i Krynki. Mówił o tym burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.
– To będą naturalne punkty przystankowe dla rowerzystów, gdzie będzie można się zatrzymać, coś ciekawego zobaczyć, zwiedzić. Supraśl żyje z turystyki, jest coraz bardziej rozpoznawalną marką, a jednocześnie ambasadorem całego naszego regionu. Dzięki zarządowi województwa na czele z marszałkiem Arturem Kosickim dodatkowo ten potencjał będzie wzmocniony kolejnym szlakiem turystycznym – podkreślił.
Wygodnie i bezpiecznie
Zadowolenia z rozpoczęcia prac nad tym przedsięwzięciem nie kryła także Emilia Szulborska-Żyndul, reprezentująca podczas spotkania burmistrz Krynek Jolantę Gudalewską.
– Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu połączą się nasze miasta. Poprzez gminę Supraśl aż do wspaniałych atrakcji turystycznych Krynek – zabytkowego układu przestrzennego miasta, zabytkowych budynków, źródeł artezyjskiej wody, a dalej do zabytków w Kruszynianach – wymieniała.
W ramach inwestycji zaplanowano budowę zjazdów, przepustów, dopasowanie oświetlenia i zagospodarowanie zieleni przy pasie drogowym. Jak poinformował Mariusz Nahajewski, dyrektor PZDW, mieszkańcy regionu i turyści z nowej ścieżki będą mogli skorzystać już za 1,5 roku. Zwrócił także uwagę na ułatwienia i komfort użytkowników, jakie zapewni realizacja tego przedsięwzięcia.
– Przeniesienie ruchu rowerowego z drogi wojewódzkiej na drogę dla rowerów poprawi bezpieczeństwo zarówno użytkowników aut, jak i rowerzystów – zaznaczył.
Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski
Najnowsze relacje
- . Sport i Turystyka Porozumienie w sprawie utworzenia nowego szlaku turystyki wodnej
- . Sport i Turystyka O turystyce na pograniczu polsko-litewskim
- . Sport i Turystyka Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w Wólce Nadbużnej
- . Sport i Turystyka Promocja wypoczynku w województwie: Podlaskie smakuje najlepiej!