Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

160 tys. zł z budżetu województwa dla Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach

4 kwietnia 2024

Jasno niebieska grafika z kwotą stu sześćdziesięcioma tysiącami złotych

160 tys. zł z budżetu województwa dla Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach

Za te pieniądze zostaną kupione sprzęty do sal sensorycznych w Centrum Zdrowia dla Dzieci i Młodzieży oraz siłownie „pod chmurką” na potrzeby szpitala i podległego mu Ośrodka Terapeutycznego w Smolnikach. Decyzję o przyznaniu dotacji zarząd województwa podjął w czwartek, 4 kwietnia br.

– To są rzeczy bardzo przydatne w leczeniu.  Dzięki urządzeniom sensorycznym podwyższa się jakość prowadzonej terapii, lepiej rozwija się motoryka u pacjentów Centrum Zdrowia dla Dzieci i Młodzieży. A uzupełnieniem terapii będą siłownie plenerowe. Takie miejsca rekreacji powstaną przy szpitalu i w ośrodku terapeutycznym w Smolnikach – mówił Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny m.in. za obszar zdrowia.

Sale integracji sensorycznej przeznaczone są do prowadzenia zajęć profilaktycznych i terapeutycznych, których celem jest poprawa funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego u pacjenta.
Taka terapia to proces ukierunkowany na uczenie odpowiedniego reagowania na bodźce zewnętrzne i wrażenia zmysłowe. W trakcie kontrolowanej zabawy dziecko uczy się, jak porządkować i organizować różne bodźce, docierające do niego za pośrednictwem różnych zmysłów.
I właśnie w tym celu zostaną zakupione sprzęty takie jak:

  • interaktywne urządzenia Knowla Box,
  • zestawy do sali doświadczania świata,
  • sensoryczna ścieżka zdrowia,
  • domino i dyski sensoryczne,
  • gruszki sensoryczne,

Dzięki dotacji zostaną też kupione dwa zestawy siłowni „pod chmurką”, w tym orbitreki, rowery, surfery, ławki z oparciem, maszyny do ćwiczeń mięśni rąk.

Z urządzeń będą korzystać pacjenci Oddziału Psychiatrycznego, Oddziału Leczenia Uzależnień i Zaburzeń Emocjonalnych, Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Geriatrycznego, Pododdziału Psychiatrycznego dla Chorych Somatycznie.

Całkowity koszt planowanej inwestycji wynosi ponad 188 złotych.

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
 

 

Opublikował: Krystian Guzewicz

4 kwietnia 2024

Powrót na początek strony