Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

550 tys. zł ze środków PFRON dla powiatu sokólskiego

19 czerwca 2024

Wicemarszałek wraz z mężczyzną siedzącym obok podpisują umowy.

550 tys. zł ze środków PFRON dla powiatu sokólskiego / Paulina Dulewicz

Pieniądze zostaną przeznaczone na remont budynku, w którym będzie działać Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Suchowoli. Ma ono zapewnić miejsce pobytu i zamieszkania oraz opiekę osobom z niepełnosprawnościami. W środę, 19 czerwca, wicemarszałek Wiesława Burnos podpisała umowę na dofinansowanie robót budowlanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), którymi dysponuje samorząd województwa.

Wicemarszałek pogratulowała staroście sokólskiemu Piotrowi Rećko pozyskania środków na tego typu działanie.

– Gratulujemy i cieszymy się z kolejnego wsparcia samorządu województwa w tworzeniu miejsc, które służą osobom szczególnie potrzebującym. Piękna jest inicjatywa dotycząca Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Suchowoli, która ma na celu zapewnienie podopiecznym godnych warunków życia i możliwości pełnej integracji ze społeczeństwem – mówiła wicemarszałek.

Centrum obejmie opieką dorosłych mieszkańców powiatu sokólskiego z niepełnosprawnościami. Przewidziano w nim 20 miejsc dla podopiecznych, z czego trzynaście osób będzie korzystało z pobytu dziennego, a siedem w formie całodobowego zamieszkania przez siedem dni w tygodniu.

Prowadzone będą tam również zajęcia socjoterapeutyczne, relaksacyjne, wyciszające. W obiekcie będzie dostępna sala do ćwiczeń i rekreacji ruchowej. Podopieczni będą uczyć się zaradności, odpowiedzialności, przygotowywania i podawania posiłków. Przy centrum powstanie ogródek warzywny, który będzie uprawiany przez uczestników projektu, a warzywa i owoce w nim wyhodowane wykorzystywane w nauce gotowania.

– Ta inwestycja pozwoli osobom z niepełnosprawnościami na naukę usamodzielniania się przy wsparciu trenerów, opiekunów. Piętro budynku, w którym powstanie centrum nie było użytkowane. Cieszymy się, że dzięki wsparciu finansowemu będzie wykorzystane na tak piękny cel – mówił Piotr Rećko.

Na potrzeby centrum zaadaptowane zostanie pierwsze piętro budynku, w którym funkcjonuje przychodnia rejonowa (na część mieszkalną) oraz piwnica (na część rehabilitacyjną).  Zakończenie prac remontowych przewidziano na listopad br.

Wartość inwestycji to blisko 2,7 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, a uzupełnią je właśnie fundusze PFRON przekazane przez Województwo Podlaskie.

Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paulina Dulewicz

Opublikował: Dawid Korpacz

19 czerwca 2024

Powrót na początek strony