Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

70 lat Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego

13 września 2023

Były gratulacje, podziękowania, odznaczenia i medale dla osób zasłużonych. Jubileusz szpitala wojewódzkiego zgromadził we wtorek, 12 września, w Operze i Filharmonii Podlaskiej wielu znakomitych gości. Okolicznościowy grawerton w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego dyrektorowi placówki Cezaremu Nowosielskiemu wręczył Marek Malinowski, członek zarządu. Swoje podziękowania złożyli także m.in. radni wojewódzcy z wiceprzewodniczącym Sejmiku Łukaszem Siekierko na czele.

– Jestem dumny, że województwo podlaskie ma tak wspaniałą i profesjonalną obsługę medyczną. Serdecznie dziękuję za państwa poświęcenie i profesjonalizm. Bez państwa ciężkiej pracy, zaangażowania i służby pacjentom nie byłoby tego pięknego jubileuszu – powiedział Marek Malinowski, zwracając się do zgromadzonego na sali kierownictwa i personelu placówki.

Solidna firma

Jak podkreślił, obecny zarząd województwa, dostrzegając rolę szpitala w systemie ochrony zdrowia, systematycznie wspiera tę jednostkę. W ciągu ostatnich pięciu lat trafiło tu blisko 65 mln zł. Było to 40,5 mln z budżetu województwa, ponad 13,5 mln zł z funduszy europejskich, z budżetu państwa – 9,4 mln zł.

– „Śniadecja” na trwałe wpisała się w historię Białegostoku i całego województwa. Każdego roku od 70 już lat tysiące mieszkańców uzyskuje tutaj fachową pomoc i opiekę medyczną. Tysiącom pacjentów udzielane jest wsparcie w powrocie do zdrowia. Jestem przekonany, że wojewódzki szpital w Białymstoku jest przygotowany na następne 70 lat – zapewnił.

To najstarsza placówka medyczna w regionie. W jednostce mieści się 17 oddziałów, funkcjonują 33 poradnie. Rocznie leczy się tu ok. 30 tys. pacjentów, poradnie specjalistyczne przyjmują 100 tys. chorych. Lekarze przeprowadzają 12 tys. operacji rocznie.

– Nasz szpital oferuje odpowiednie warunki udzielanych usług zdrowotnych. W ten sposób realizujemy założenia naszej misji, która brzmi: szpital istnieje, aby leczyć chorych. Zapewniając doskonałe usługi, ratujemy zdrowie i życie pacjentów. I taka jest nasza codzienność – mówił dyrektor Cezary Nowosielski.

Grunt to kadra

Szpital to przede wszystkim pracujący w nim ludzie. Wojewódzki zatrudnia 1,2 tys. osób, w tym prawie 600 pielęgniarek i położnych oraz ponad 400 lekarzy. Maciej Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, podkreślał, jak ważną rolę na mapie zdrowotnej naszego województwa oni pełnią. W podobnym tonie wypowiadał się wiceprzewodniczący sejmiku województwa Łukasz Siekierko. Jak dowodził, w szpitalu ­– owszem – ważna jest infrastruktura i sprzęt. Ale nic nie zastąpi empatycznej, wykwalifikowanej kadry.

– Przez 70 lat bardzo wiele osób dołożyło swoją cegiełkę do tej jednostki. W szpitalu najważniejsi są ludzie i dlatego w tym miejscu jeszcze raz serdecznie państwu dziękujemy – powiedział.

Z kolei senator Marek Komorowski podsumował, że dziś nie wyobraża sobie zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego bez Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.

W ramach obchodów prof. Anatol Panasiuk, lekarz kierujący Oddziałem Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Wewnętrznych wygłosił wykład o sztucznej inteligencji w medycynie. Całość zwieńczył występ zespołu „Zimne dranie”.

We wtorkowym spotkaniu udział wzięli m.in. parlamentarzyści z regionu, przedstawiciele administracji rządowej, wojewódzcy radni, duchowieństwo, reprezentanci uczelni medycznych, dyrektorzy szpitali i inne osoby związane z podlaską służbą zdrowia.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński/W.Wojtkielewicz (Polska Press)

Opublikował: Małgorzata Sawicka

13 września 2023

Powrót na początek strony