Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Bieg po zdrowie. OnkoRun 2023

17 września 2023

Uczestnicy biegu po przekroczeniu mety

Bieg po zdrowie. OnkoRun 2023 / BCO

Promocja zdrowego stylu życia, a także profilaktyki onkologicznej oraz aktywizacja pacjentów z chorobami nowotworowymi to główne cele piątego jubileuszowego biegu OnkoRun, który odbył się w sobotę, 16 września, w Supraślu. Wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników, bo ponad 450. Partnerem strategicznym wydarzenia był Samorząd Województwa Podlaskiego, który reprezentował Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny m.in.za obszar zdrowia.

Zaznaczył on, że to wspaniała inicjatywa, która wpisuje się bardzo dobrze w działania o charakterze prozdrowotnym i edukacyjnym.

– Tego typu przedsięwzięć nigdy za dużo. Dzisiejsze wydarzenie to również doskonała okazja do edukacji, do porozmawiania ze specjalistami z BCO. A ta wiedza jest bezcenna. Rak to nie wyrok, jego wczesne wykrycie w wielu przypadkach prowadzi do wyleczenia. Warto się badać, warto zadbać o profilaktykę – stwierdził.

Lecę na 5-lecie

Tegoroczny OnkoRun odbył się pod hasłem „Lecę na 5-lecie”. Uczestnicy wystartowali o godz. 11 sprzed hotelu „Borowinowy Zdrój” w Supraślu. Do pokonania były trzy trasy: 2,5-kilometrowy spacer z personelem medycznym dla pacjentów onkologicznych, a dla pozostałych dystanse: 5 km lub 10 km.

Bieg zorganizowały Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, działające przy Białostockim Centrum Onkologii (BCO), i Fundacja „Tworzywa”. Jak mówiła podczas konferencji zapowiadającej tę imprezę Magdalena Borkowska, dyrektor BCO, placówka celowo wychodzi poza mury szpitalne.

– Bardzo nam zależało, żeby ci, którzy zajmują się zdrowiem oraz ci, którzy dbają o swoje zdrowie aktywnie, uczestniczyli w tym wydarzeniu. Jego bohaterami jesteśmy my wszyscy  – podkreślała.

Medal dla każdego biegacza

A w tegorocznym biegu wystartowała rekordowa liczba – ponad 450 biegaczy. Adresowany był nie tylko do pacjentów onkologicznych, ale również do ich rodzin, pracowników BCO, amatorów biegania, a także wszystkich lubiących aktywnie spędzać czas.

– W OnkoRun uczestniczymy z żoną po raz drugi. Atmosfera jest fantastyczna. W tym roku zdecydowałem się pobiec na 10 km, a żona na 5-tkę. Trasa przebiega wzdłuż rzeki, to relaks nie tylko dla ciała, ale i duszy – mówił Jerzy Ostaszewski, uczestnik biegu.

Każdy biegacz otrzymał atrakcyjny pakiet startowy, posiłek regeneracyjny, napoje i medal! Przygotowano także szereg atrakcji dla najmłodszych, by, wzorem lat ubiegłych, dzieci towarzyszyły swoim rodzicom i opiekunom. Odbyło się też losowanie atrakcyjnych nagród. Uczestnicy wydarzenia mogli także degustować lokalne potrawy, przejechać się bryczką czy niezwykłą hulajnogą, zrobić pomiar składu ciała oraz zobaczyć szpital polowy.

Uczestnikom jubileuszowej edycji biegu kibicował także wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

Monika Pańko
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: BCO

Opublikował: Edyta Chodakowska-Kieżel

17 września 2023

Powrót na początek strony