Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Blisko 1,3 mln zł z budżetu województwa dla placówek służby zdrowia

10 czerwca 2024

Pieniądze trafią do ośrodka rehabilitacji i szpitala psychiatrycznego w Suwałkach, oraz do pogotowia ratunkowego w Białymstoku. Przeznaczone będą na zakup sprzętów i zagospodarowanie terenu. Decyzję w sprawie przyznania dotacji zarząd województwa podjął w poniedziałek, 10 czerwca.

Najwięcej pieniędzy z tej puli – ponad 730 tys. zł – otrzyma Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach. Fundusze zostaną przeznaczone na ostatni już etap zagospodarowania terenu, który placówka otrzymała w 2019 r. w formie darowizny od samorządu suwalskiego. Teraz na powierzchni ponad 1 tys. m2 powstaje parking, wiata rowerowa, plac do nawracania, ogrodzenie, chodniki i oświetlenie.

– Co najważniejsze, znikną bariery architektoniczne, a to ma ogromne znaczenie dla pacjentów, którzy nie mogą poruszać się samodzielnie – mówiła wicemarszałek Wiesława Burnos, w zarządzie województwa odpowiedzialna za obszar zdrowia.

Natomiast Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku zarząd przyznał 500 tys. zł na zakup ambulansu wraz z wyposażeniem.


– O tę flotę pogotowia musimy dbać, powiększać ją, bo przecież obszar działania WSPR w Białymstoku obejmuje ponad 700 tys. mieszkańców województwa. Od tego, czym będą jeździć zespoły ratownicze, zależy zdrowie, a bardzo często życie naszych mieszkańców – podkreślała wicemarszałek Burnos.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia zarząd województwa podjął również uchwałę o dotacji dla Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach. Placówka dostanie ponad 35 tys. zł na zakup specjalnego sprzętu do prowadzenia terapii w dziennym oddziale psychiatryczno-rehabilitacyjnym dla dzieci i młodzieży.

To mobilne gogle relaksacyjne. Ich użycie w terapii przyczynia się do redukcji lęku u dzieci, podniesienia nastroju oraz wprowadzenia ich w stan odprężenia. Sprzęt wpływa korzystnie na poprawę samopoczucia, zdrowia psychofizycznego i uspokojenia umysłu poprzez przeniesienie w świat wirtualny: medytacja w ogrodzie, wycieczka w góry, kąpiel leśna czy kąpiel słoneczna na plaży.

 – Każda możliwość wsparcia dzieciaków musi być wykorzystana. Nowoczesne formy terapii są obecnie coraz bardziej dostępne i my jako zarząd chcemy, aby nasze placówki mogły z nich korzystać – zaznaczyła Wiesława Burnos.

Warto przypomnieć, że w Ośrodku Dziennym Psychiatryczno-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży w Suwałkach leczonych było 64 pacjentów w wieku 11-16 lat z problemami psychicznymi.

Aneta Kursa
red.: Anna Augustynowicz

 

Publikujący: Aneta Kursa

10 czerwca 2024

Powrót na początek strony