Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Blisko 1,3 mln zł z budżetu województwa na remont i zakup sprzętu medycznego dla szpitali

8 lipca 2024

plansza informacyjna z dotacją

Blisko 1,3 mln zł z budżetu województwa na remont i zakup sprzętu medycznego dla szpitali

Chodzi o modernizację jednego z budynków Wojewódzkiego Szpitala im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach. Pieniądze otrzyma również Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku – w tym przypadku na zakup aparatury do diagnostyki i leczenia. Na poniedziałkowym (08.07) posiedzeniu zarząd podjął decyzję w sprawie dotacji dla wojewódzkich szpitali.

Wicemarszałek Wiesława Burnos podkreśliła, że każde wsparcie finansowe placówek medycznych służy dobru pacjentów.

– Zakup sprzętu, czy też remont budynków, pomieszczeń przyczynia się do podniesienia standardów leczenia, ale i poziomu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa – mówiła.

I tak suwalski szpital otrzyma wsparcie w wysokości ponad 485 tys. zł. W tym na sporządzenie dokumentacji budowalnej, która pozwoli oszacować stan techniczny pomieszczeń w celu przeprowadzenia przyszłych modernizacji. A mowa tu o tunelu znajdujący się pod szpitalem. Służy on do komunikacji między budynkami tj. Budynkiem Laboratorium Mikrobiologicznego, Zakładem Anatomii i Patomorfologii, Pracownią Histopatologii, Oddziałem Zakaźnym oraz sąsiednim Szpitalem Psychiatrycznym w Suwałkach. Częściową modernizację przejdzie też szpitalny budynek K, w którym zostanie wymieniony dach. Przyczyni się to do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz bardziej komfortowego pobytu pacjentów.

Z kolei „Śniadecja” otrzyma środki w wysokości blisko 800 tys. zł na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Będą to dwa wideoduodenoskopy wykorzystywane w Ośrodku Diagnostyki i Leczenia Endoskopowego z Pracownią Endoskopową. Urządzenia posłużą do diagnostyki i leczenia układu pokarmowego pacjentów z terenu aglomeracji białostockiej. Szpital zakupi również wyposażenie do Pracowni Diagnostyki Histopatologicznej. Wykorzystywany będzie do wykonywania badań histopatologicznych z materiału tkankowego pobranego od pacjenta w trakcie leczenia chirurgicznego (w warunkach ambulatoryjnych lub sali operacyjnej).

Monika Pańko
red.: Aneta Kursa

Opublikował: Anna Augustynowicz

8 lipca 2024

Powrót na początek strony