Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Blisko 5 mln zł z budżetu województwa na inwestycje zdrowotne

18 kwietnia 2024

Blisko 5 mln zł dotacji na zdrowie

Dotacje pochodzą z budżetu województwa

Modernizacja pomieszczeń, zakup nowego sprzętu medycznego, nowy ambulans – te inwestycje zrealizuje szpital wojewódzki i stacja pogotowia ratunkowego w Suwałkach. A będą możliwe dzięki dotacjom, które przekazał tym placówkom zarząd województwa na posiedzeniu w czwartek, 18 kwietnia.

– Jako zarząd województwa dokładamy starań, aby jednostki medyczne w Podlaskiem zapewniały pacjentom jak najlepsze warunki leczenia i dysponowały nowoczesnym sprzętem medycznym. Przekłada się to bowiem na szybkość i skuteczność kuracji – powiedział Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny m.in. za obszar zdrowia.

Szpital wojewódzki w Suwałkach otrzyma trzy dotacje. Z tego ponad 2,8 mln zł przeznaczy na modernizację, przebudowę oraz doposażenie zakładu anatomii i patomorfologii. Będzie to kontynuacja prac rozpoczętych w 2023 r. (została wtedy wykonana m.in. modernizacja pomieszczeń prosektorium, wymiana instalacji grzewczej, kanalizacji sanitarnej, wentylacji, zasilania czy oświetlenia). W br. szpital planuje zakup dodatkowego sprzętu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania zakładu, w tym m.in. komór chłodniczych, środków transportu wewnętrznego, wyposażenia socjalno-administracyjnego.

Z kolei dotacja w wys. ponad 1 mln zł umożliwi szpitalowi doposażenie oddziału chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii onkologicznej i naczyniowej. Zostanie kupiony i zainstalowany nowy sprzęt oraz aparatura medyczna, tj.: kolumny anestezjologiczne i chirurgiczne, kardiomonitory, pompy infuzyjne, diatermia chirurgiczna oraz EKG, a także meble: łóżka szpitalne, szafy na leki czy stoliki anestezjologiczne.

Kolejną dotację w wys. ponad 560 tys. zł placówka wykorzysta na doposażenie infrastruktury informatycznej (nowe serwery, pamięć RAM, komputery), co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa danych informatycznych, przyczyni się również do usprawnienia procesu leczenia pacjentów.

Natomiast Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach otrzyma 500 tys. zł na kupno nowego ambulansu.

Barbara Likowska-Matys
red.: Anna Augustynowicz

Publikujący: Barbara Likowska-Matys

18 kwietnia 2024

Powrót na początek strony