Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Blisko 530 tys. z budżetu województwa dla szpitali wojewódzkich w Białymstoku i Łomży

27 maja 2024

Dzięki dotacji na wyposażenie białostockiej „Śniadecji” trafi nowy mikroskop operacyjny. Na wsparcie może liczyć także przedsięwzięcie zakładające poprawę efektywności energetycznej pawilonu H i budynku kuchni szpitala wojewódzkiego w Łomży. Decyzja o dofinansowaniu tych inwestycji została podjęta podczas wtorkowego (27.05) posiedzenia Zarządu Województwa Podlaskiego.

– Zdrowie mieszkańców naszego regionu jest naszym priorytetem, ponieważ od niego zależy cała reszta. Dlatego nie możemy oszczędzać na modernizacji podlaskich placówek leczniczych. Jako zarządowi województwa zależy nam na tym, aby te spełniały wszystkie najnowocześniejsze standardy – mówiła wicemarszałek Wiesława Burnos.

Kwota potrzebna na zakup mikroskopu to 496 tys. zł, z czego 491 tys. zł zostanie pokryte z budżetu województwa.

Nowy sprzęt trafi na oddział otolaryngologii i chirurgii szczękowo-twarzowej. Tam będzie służył przy zabiegach rekonstrukcji mikrochirurgicznych z użyciem płatów odległych, czyli np. w onkologii głowy i szyi oraz w procesie odtwarzania utraconych tkanek. Przeprowadzone z jego użyciem zabiegi będą bezpieczniejsze.

Z kolei Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży otrzyma prawie 36 tys. zł. Jest to 10 proc. całkowitych kosztów inwestycji, które łącznie wynoszą 359 tys. zł. Pozostała kwota zostanie pokryta ze środków pochodzących z dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Otrzymane od zarządu województwa pieniądze pozwolą na opracowanie dokumentacji projektowej obejmującej poprawę efektywności energetycznej budynku kuchni, opracowanie projektu przebudowy piwnicy i II piętra pawilonu H, a także opracowanie dokumentacji projektowej jego termomodernizacji.

Projekt kompleksowej termomodernizacji obejmuje również m.in. montaż instalacji fotowoltaicznych, wymianę oświetlenia na LED-owe, wymianę central wentylacyjnych, docieplenie ścian i stropów, a także na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. W każdym z budynków zainstalowane zostaną także liczniki ciepła.

Dawid Korpacz
red.: Aneta Kursa

Publikujący: Dawid Korpacz

27 maja 2024

Powrót na początek strony