Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Debata o ochronie zdrowia w Katowicach

9 marca 2023

Kongres Wyzwań Zdrowotnych / UMWP

O zarządzaniu i organizacji w ochronie zdrowia, pacjentach i diagnostyce, rozmawiają uczestnicy trwającego w Katowicach VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (9-10 marca). W wydarzeniu bierze udział Marek Malinowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Jest to jedna z największych w Polsce konferencji poświęconych ochronie zdrowia. Uczestniczy w niej kilka tysięcy osób. Podczas dwudniowego wydarzenia, będzie można wysłuchać wielu wybitnych specjalistów, reprezentujących kilkanaście dyscyplin medycznych, przedstawicieli świata nauki, polityki, administracji samorządowej, organizacji pozarządowych – w tym zrzeszających pacjentów – oraz gospodarki, biznesu, przemysłu farmaceutycznego, finansów i rynku ubezpieczeniowego.

– Ochrona zdrowia mieszkańców naszego województwa to jeden z priorytetów działalności zarządu województwa, szczególnie w zakresie jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych udzielanych każdemu pacjentowi w nadzorowanych podmiotach leczniczych. Tegoroczna edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, po szczególnych i intensywnych doświadczeniach związanych z okresem epidemii, porusza aktualne zagadnienia związane z organizacją, zarządzaniem i finansowaniem opieki zdrowotnej - podkreślił Marek Malinowski.

Program konferencji składa się z sześciu tematów przewodnich tj.: Rynek farmaceutyczny; e-Zdrowie i nowe technologie; Pacjenci: jak im pomóc?; Diagnostyka; Człowiek-medyk w centrum systemu ochrony zdrowia; Zarządzanie i organizacja systemu.  Kolejny ważny temat to, wskazanie kierunku zmian w polityce zdrowotnej co pozwoli wytyczyć ścieżkę na 2023 rok.

– Udział w tym wydarzeniu to okazja do dyskusji nad aktualnymi tematami mającymi wpływ na zdrowie publiczne, możliwość skonfrontowania stosowanych w naszym województwie rozwiązań z działaniami w innych regionach kraju, a zwłaszcza możliwość prowadzenia dyskusji z innymi uczestnikami Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Grono uczestników od lat skupia decydentów, ekspertów, zarządzających, organizacji pacjenckich, naukowców i wszystkich tych, dla których najważniejszym uczestnikiem systemu ochrony zdrowia jest pacjent – dodał członek zarządu województwa.

W trakcie kongresu rozstrzygnięte zostaną konkursy : „Zdrowy samorząd” i „Start-Up-Med.”  Poznamy też laureatów IV edycji konkursu Animus Fortis (Mężny Duch), który dotyczy akcji ratowniczych za 2022 rok.
Po raz pierwszy przyznano też nagrody redakcji portalu medycznego „Rynek Zdrowia” - tytułem „Kobieta Rynku Zdrowia” zostały wyróżnione menadżerki, lekarki, naukowczynie, badaczki, polityczki, urzędniczki, działaczki społeczne oraz przedstawicielki organizacji działających na rzecz pacjentów i rozwoju ochrony zdrowia. Wśród nich znalazły się m.in.: profesor Agnieszka Mastalerz-Migas, prezes Anna Rulkiewicz.

W VIII Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach bierze również udział, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego Dominik Maślach.

Monika Pańko
red.: Aneta Kursa
fot.: UMWP

Publikujący: Monika Pańko

9 marca 2023

Powrót na początek strony