Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Dwie nowe karetki trafiły do białostockiego pogotowia

19 września 2023

Oficjele stoją na tle otwartego ambulansu

Przekazanie dwóch nowych ambulansów dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku / fot.: P. Krukowski/ UMWP

Ambulanse kupiono dzięki półmilionowej dotacji z budżetu województwa. W oficjalnym przekazaniu pojazdów we wtorek, 19 września wziął udział Marek Malinowski, członek zarządu województwa odpowiedzialny m.in. za obszar zdrowia oraz Bogdan Kalicki, dyrektor białostockiej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (WSPR).

Nowe karetki to kolejna inwestycja w białostockim pogotowiu dofinansowana z budżetu województwa o czym mówił Marek Malinowski. Jak zaznaczył, od początku kadencji obecnego zarządu, na rzecz WSPR w Białymstoku przekazano z tego źródła 8,6 mln zł. Wymieniono 34 karetki na nowe, kupowano sprzęt medyczny, realizowano też inne inwestycje.

– Uzupełnienie białostockiego pogotowia o nowoczesny sprzęt wpłynie na pewno na komfort pracy ratowników, ale też przyczyni się do skuteczności świadczenia usług medycznych, ratowania życia, zdrowia mieszkańców województwa podlaskiego. Na uwagę zasługuje fakt, że WSPR w Białymstoku działa na rozległym obszarze dawnego województwa białostockiego i zamieszkuje tutaj ok. 700 tys. mieszkańców. Dlatego ratownicy zasługują na to, aby dysponować dobrymi, niezawodnymi pojazdami – podkreślał Marek Malinowski i przekazał szczególne podziękowania ratownikom medycznym WSPR w Białymstoku.

Jak informował Bogdan Kalicki, dyrektor WSPR w Białymstoku, koszt zakupu sprzętu wyniósł ponad milion zł. 

– Nowe karetki zastępują najstarsze, wysłużone ambulanse z 2018 r., które miały powyżej 140 tys. km przebiegu – mówił dyrektor placówki. – Cały czas staramy się inwestować w to zaplecze techniczne w szerokim ujęciu czyli głównie w ambulanse, sprzęt, także w budynki tak, aby zapewnić personelowi możliwie najlepsze warunki pracy.

Nowe samochody to pojazdy na bazie samochodu Renault. Wyposażone są w silnik o mocy 120 KM.  Wewnątrz samochodów znajdują się nosze, laweta, krzesło kardiologiczne. Pozostały sprzęt, który będzie przewożony nowymi ambulansami, będzie przełożony z innych pojazdów.  

W białostockim pogotowiu pracują 34 zespoły ratownictwa medycznego, które są dostępne dla pacjentów w regionie w 17 lokalizacjach. W 2022 r. ratownicy wyjeżdżali do pacjentów ponad 47 tys. razy. Białostocka WSPR wkrótce ma rozpocząć budowę podstacji w Łapach. Ostatnio oddano do użytku nowy budynek w Hajnówce.

W przekazaniu karetki uczestniczyli również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz radny białostocki Henryk Dębowski.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

19 września 2023

Powrót na początek strony