Inauguracja akcji „Męski Listopad” – wsparcie profilaktyki nowotworowej u mężczyzn
W trakcie spotkania przedstawiciele BCO oraz Stowarzyszenia do Walki z Rakiem podkreślili znaczenie listopada jako miesiąca świadomości nowotworów męskich, takich jak rak prostaty i rak jąder, oraz omówili szczegóły tegorocznej akcji.
- Około 350 tys. Europejczyków jest dotkniętych chorobą raka gruczołu krokowego. Ponad 18 tys. Polaków rok w rok boryka się z tego rodzaju nowotworem. Szacuje się, że co trzeci mężczyzna po 50. roku życia dozna prędzej czy później w swoim życiu tej choroby. Po 80. roku życia dotyczy to ponad 80 proc. pacjentów - powiedziała dr Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora BCO ds. lecznictwa.
Paweł Dzienis, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka, w imieniu marszałka Łukasza Prokoryma i zarządu województwa podziękował organizatorom za kontynuowanie tej akcji.
- Jest to cenna i mądra inicjatywa, bo dotyczy naszego zdrowia, a chyba nie ma nic cenniejszego niż zdrowie i życie. Mam nadzieję, że te nasze ogolone wąsy będą takim pretekstem do tego, żeby podnieść świadomość mężczyzn i zachęcić ich, aby skorzystali z tej puli tysiąca badań. Panowie, nie ma co czekać, trzeba się badać. Mamy dla kogo żyć – podkreślił.
Jarosław Kazberuk, ambasador akcji „Męski Listopad”, dodał, że profilaktyka jest wyrazem mocy, a nie słabości. - Jako kierowca rajdowy mogę powiedzieć, że im więcej mamy mocy, tym szybciej jeździmy. Badania w odpowiednim momencie są bardzo ważne. To hasło, które mam na plecach - „szybcy i zdrowi”, ono ciągle jest żywe, ciągle jest aktualne – zachęcał.
W ramach inicjatywy BCO oferuje pakiet badań diagnostycznych, obejmujący testy z krwi na obecność antygenu PSA. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości, które mogą wskazywać na rozwój nowotworu – jednak każdy wynik jest dodatkowo konsultowany z lekarzem specjalistą.
W bieżącym roku pula badań została zwiększona do 1 tys., co umożliwi jeszcze większej liczbie mężczyzn wykonanie badań profilaktycznych w BCO. Specjaliści ponownie apelują, by panowie nie zwlekali z wizytą u lekarza, gdyż wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na pełne wyleczenie.
Bezpłatne badania w ramach akcji odbędą się 9, 10, 16, 17, 24 oraz 30 listopada. Wcześniej należy zapisać się, dzwoniąc na infolinię: 85 664 68 88.
W trakcie konferencji, zorganizowanej w salonie fryzjerskim eM Studio Barber Shop Men w Białymstoku, kilku mężczyzn trafiło w ręce profesjonalnych barberów, którzy ogolili bądź przystrzygli ich brody, pozostawiając wąsy będące symbolem akcji. Akcja, która na całym świecie jest organizowana od 2003 r. (w Polsce od 2014) pod nazwą Movember (termin powstał w wyniku połączenia dwóch słów: moustache – wąsy oraz november – listopad), polega na zapuszczaniu w listopadzie wąsów, które mają sprowokować do dyskusji o chorobach nowotworowych układu moczowo-płciowego.
W wydarzeniu uczestniczył m.in. wicewojewoda podlaski Paweł Krutul.
Cezary Rutkowski
red: Julia Szypulska
fot.: Paweł Krukowski