Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Jubileusz 80-lecia szpitala powiatowego w Łapach

19 marca 2024

Filmowa historia szpitala, wykłady, okolicznościowe wystąpienia i uhonorowanie osób zasłużonych dla rozwoju placówki – uroczystości jubileuszowe odbyły się we wtorek, 19 marca w łapskim domu kultury. Uczestniczyli w nich m.in. Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski, przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski i dyrektor Gabinetu Marszałka Robert Jabłoński.

Marek Malinowski gratulował ośmiu dekad pracy na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców powiatu białostockiego. Dziękował dyrekcji szpitala, szczególnie dyrektor Urszuli Łapińskiej za zaangażowanie i rozwój placówki.

– Pragnę też wyrazić uznanie i wdzięczność całemu personelowi medycznemu, pomocniczemu i administracyjnemu, nie zapominając o byłych pracownikach szpitala. To państwa wspólnemu zaangażowaniu i codziennemu trudowi szpital zawdzięcza swój rozwój na przestrzeni tak długiego czasu a mieszkańcy miasta Łapy i okolic uzyskują fachową pomoc medyczną i ulgę w cierpieniu, a przede wszystkim nadzieję i pokrzepienie na drodze powrotu do zdrowia – mówił członek zarządu województwa.

Marek Malinowski zwrócił uwagę, że zarząd województwa dostrzega ważną rolę Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach w systemie ochrony zdrowia.

– Dlatego sukcesywnie i konsekwentnie zapewniamy finansowe wsparcie wielu projektów i inwestycji prozdrowotnych realizowanych przez szpital, czego efektem jest ciągła modernizacja infrastruktury, a także sukcesywny zakup nowoczesnej aparatury i sprzętu medycznego – podkreślał i dodał, że ciągu obecnej kadencji (2018 – 2024) zarząd przeznaczył na powyższe cele kwotę blisko 10,7 mln zł (w tym: 9,682 mln zł z funduszy unijnych  oraz milion złotych z budżetu Województwa Podlaskiego).

 

W ramach tego wsparcia m.in. utworzono i wyposażono poradnie: kardiologiczną, urazowo-ortopedyczną oraz poradnię gruźlicy i chorób płuc. Doposażono pracownię badań nieinwazyjnych serca, gabinetów zabiegowych, bloku operacyjnego oraz sali intensywnej opieki medycznej. Zakupiono sprzęt i aparaturę niezbędną do rehabilitacji po przebytej chorobie COVID -19. Przeprowadzono też prace remontowe – budynek szpitala przeszedł termomodernizację i zostały zagospodarowane tereny wokół przychodni SP ZOZ w Łapach przy ul. Piaskowej 9.

– Chciałbym wyrazić satysfakcję i dumę, iż ten okrągły jubileusz przypada akurat w kadencji Zarządu Województwa Podlaskiego, w którym mam zaszczyt zajmować się zagadnieniami ochrony zdrowia. Jestem przekonany, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łapach jest przygotowany na następne 80 wspaniałych lat – dodał Marek Malinowski.

Obecnie SP ZOZ w Łapach ma 17 poradni specjalistycznych, z których w ubiegłym roku skorzystało ponad 59 tys. pacjentów. W 2023 r. w placówce hospitalizowano 3,7 tys. osób.

Gratulacje dyrekcji i pracownikom szpitala złożył także Robert Jabłoński, a Bogusław Dębski przekazał na ręce dyrektor Łapińskiej okolicznościowy grawerton. W uroczystości uczestniczyli również podlascy parlamentarzyści, samorządowcy i władze Powiatu Białostockiego, który sprawuje nadzór nad placówką. 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Dom Kultury w Łapach 

Publikujący: Aneta Kursa

19 marca 2024

Powrót na początek strony