Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Konferencja o wyzwaniach i perspektywach zdrowia psychicznego

17 października 2024

Wiesława Burnos na konferencji „Zdrowie psychiczne jako prawo człowieka” / Paweł Krukowski

Aspekty prawne ochrony zdrowia psychicznego, praca pielęgniarek w oddziałach psychiatrii sądowej, wypalenie zawodowe oraz zagrożenia zdrowia psychicznego wśród personelu medycznego – to kluczowe tematy konferencji „Zdrowie psychiczne jako prawo człowieka", która odbyła się w czwartek, 17.10, w Barszczewie. Wydarzenie otworzyła wicemarszałek województwa podlaskiego, Wiesława Burnos, odpowiedzialna za służbę zdrowia, podkreślając znaczenie jakości opieki medycznej w szpitalach.

– Analizując kwestie zdrowia publicznego, często spotykam się z pojęciem wyniku finansowego w kontekście szpitali. Jednak, pracując nad stanowiskiem Polskiej Federacji Szpitali dotyczącym nowych zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Zdrowia, chciałabym zwrócić uwagę na inny kluczowy aspekt: wynik jakości leczenia. Wiem, że szpital w Choroszczy, podobnie jak inne szpitale wojewódzkie, stawia pacjenta na pierwszym miejscu, a poziom leczenia jest bardzo wysoki. Zależy mi na tym, aby to się utrzymało i by nacisk kładziono na jakość leczenia – mówiła Wiesława Burnos, dziękując za zaproszenie na konferencję.

Konferencja „Zdrowie psychiczne jako prawo człowieka", w ramach II Podlaskiego Forum Psychiatrycznego, zorganizował Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Choroszczy, który jest jednostką ochrony zdrowia samorządu województwa podlaskiego. Wydarzenie zgromadziło ekspertów oraz przedstawicieli środowisk medycznych, prawników i konsultantów ds. psychiatrii.

– Zdrowie psychiczne to nasze wspólne zobowiązanie i musimy o nie dbać zarówno indywidualnie, jak i w przestrzeni publicznej. Problemy pacjentów często przenoszą się na nas, personel medyczny. Ważne jest, aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu i znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak sobie z tym radzić – mówił Bogdan Minkiewicz, p. o. dyrektora szpitala w Choroszczy.

Podczas konferencji poruszono również temat organizacji opieki psychiatrycznej w województwie podlaskim. Anna Rzemek, dyrektor NFZ w Białymstoku, podkreśliła znaczenie odpowiedniej opieki i zaznaczyła, że system wymaga pewnych korekt, szczególnie w zakresie finansowania.

– Zdrowie psychiczne to nasze wspólne zobowiązanie i musimy dbać o nie zarówno indywidualnie, jak i wspólnie w przestrzeni publicznej. To dotarcie do istoty człowieka, dlatego dzisiejsza rozmowa na ten temat jest niezwykle cenna – mówiła Anna Rzemek, wyrażając uznanie również dla osób zaangażowanych w organizację opieki psychiatrycznej, która ma kluczowe znaczenie w naszym regionie i kraju.

Konferencja, która odbyła się w pensjonacie w Barszczewie, skupiła się na prawnym i zawodowym aspekcie ochrony zdrowia psychicznego, pracy pielęgniarek na oddziałach psychiatrii sądowej, problemie wypalenia zawodowego oraz zagrożeniach zdrowia psychicznego wśród personelu medycznego. Wzięli w niej udział przedstawiciele szpitali, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku, specjaliści z zakresu prawa oraz konsultanci krajowi i wojewódzcy w dziedzinie psychiatrii i pielęgniarstwa psychiatrycznego.

Wśród prelegentów znalazł się prof. Napoleon Waszkiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który poruszył temat stosowania psychodelików w psychiatrii.

– W uzależnieniach psychodeliki zaczynają być stosowane z pozytywnym efektem, mimo że substancje te były wcześniej zdelegalizowane. Jednak psychoterapia standardowa, choć dłuższa, ma potwierdzoną skuteczność. Dlatego warto zachować ostrożność przy wprowadzaniu nowych metod leczenia – mówił Napoleon Waszkiewicz.

Dr hab. Jarosław Matwiejuk z Uniwersytetu w Białymstoku przedstawił z kolei konstytucyjno-ustawowe podstawy ochrony zdrowia psychicznego w Polsce, zwracając uwagę na istotę ochrony godności człowieka i prawa do opieki zdrowotnej.

– W kontekście zdrowia psychicznego warto pamiętać, że Konstytucja RP kładzie nacisk na ochronę godności człowieka i równe traktowanie, zobowiązując państwo do zapewnienia opieki osobom w potrzebie, w tym chorym i niedołężnym – mówił Jarosław Matwiejuk.

W ramach konferencji odbyły się także warsztaty, panel dyskusyjny na temat wypalenia zawodowego oraz sesja poświęcona zagrożeniom zdrowia psychicznego wśród personelu medycznego. Wśród omawianych tematów znalazły się również kwestie związane z prawami pacjentów w psychiatrii.

Konferencja „Zdrowie psychiczne jako prawo człowieka” została zorganizowana pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.

Anna Tyszkiewicz
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

17 października 2024

Powrót na początek strony