Konferencja onkourologiczna w Białymstoku
Konferencja onkourologiczna w Białymstoku / Paweł Krukowski
– Kiedy w naszym życiu pojawia się choroba, to zabiera nam spokój, radość, wprowadza smutek, niepokój i lęk. Zdrowie naszych mieszkańców jest najważniejsze, to jedno z priorytetowych zadań samorządu województwa, dlatego zachęcam wszystkich do badań profilaktycznych, dzięki którym możemy dłużej cieszyć się życiem z naszymi bliskimi – mówiła wicemarszałek.
Dr n. med. Dorota Kazberuk, dyrektor ds. lecznictwa Białostockiego Centrum Onkologii, zaznaczyła, że konferencja jest doskonałą okazją do podsumowania i podkreślenia wagi przeprowadzonej akcji „Męski Listopad".
– Mamy ogromny progres, z roku na rok chęć wzięcia udziału w akcji zgłasza coraz więcej pacjentów, to cieszy, jednak statystyki są wciąż niezadowalające, dlatego naszym zadaniem jest zachęcać do wczesnych badań profilaktycznych. Jako onkolodzy widzimy wciąż, że pacjenci zgłaszają się zbyt późno. Chcemy podkreślić, że nasz pacjent ma opiekę skoordynowaną, nie gubi się w systemie, że jest zaopiekowany – mówiła, dodając: – Wczesne rozpoznanie choroby daje ogromną szansę na wyleczenie.
Jak podkreślono na konferencji, w ciągu dwóch dni zapisało się 1 tys. pacjentów do przeprowadzenia badań profilaktycznych pod kątem raka prostaty, co dowodzi jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się akcja organizowana corocznie przez BCO.
Na konferencję zaproszono onkologów i urologów z całej Polski. Mówiono o tym, co jest nowego w leczeniu, wymieniano doświadczenia oraz dyskutowano na temat tego, co należy poprawić w procesie leczenia. W tym roku dodatkowo przygotowany został panel dla pielęgniarek pracujących na co dzień z pacjentami z problemami urologicznymi, jak i chorującymi na raka prostaty, w trakcie którego omówiono rolę i znaczenie fizjoterapii po zabiegach.
W panelu lekarskim kluczowymi tematami były diagnostyka, leczenie oraz leczenie wspomagające, a także nowoczesne metody, które stają się coraz bardziej dostępne. Niezwykle istotnym aspektem przedstawionym podczas konferencji była szybka diagnoza. Lekarze zgodnie podkreślali, że nowotwory zdiagnozowane we wczesnych stadiach są praktycznie całkowicie wyleczalne, a opóźnienie diagnozy może znacząco wpłynąć na efekty leczenia.
Monika Pańko
red.: Julia Szypulska
fot.: Paweł Krukowski
Najnowsze relacje
- . Zdrowie Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego dyskutowała o sytuacji podlaskich szpitali
- . Zdrowie Movember w PKS Nova. Autobusy mają wąsy!
- . Zdrowie Ponad 111 tys. zł z budżetu województwa dla szpitala w Choroszczy
- . Zdrowie Konsultacje ws. zmian statutu Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Białymstoku
- Konsultacje ws. zmian statutu Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Białymstoku
- Inauguracja akcji „Męski Listopad” – wsparcie profilaktyki nowotworowej u mężczyzn
- Nabór wniosków o dofinansowanie robót budowlanych
- Ponad 800 tys. zł na przebudowę lądowiska dla śmigłowców przy łomżyńskim szpitalu