Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Łomżyńskie pogotowie wnioskuje o nową siedzibę

4 kwietnia 2024

Mężczyzna podczas wypowiedzi

Łomżyńskie pogotowie wnioskuje o nową siedzibę / Maciej Gryguc

To może być zadanie za 25 - 30 milionów złotych, ale wicemarszałek Marek Olbryś, który w środę 3 kwietnia wziął udział w spotkaniu z pracownikami Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (WSPR) w Łomży, uważa, że jest to inwestycje konieczna.

– W ratownictwie medycznym bardzo ważne są dobre warunki pracy i odpowiednia lokalizacja, aby zapewnić szybki i skuteczny dojazd do kluczowych dróg. To miejsce, w którym się znajdujemy, jest najlepszym, jakie można sobie wymarzyć. Wystarczająco duża działka na rozwiązania odpowiadające potrzebom XXI wieku, tuż przy ważnej arterii miejskiej, bardzo blisko Szpitala Wojewódzkiego. Zrobimy wszystko, by przychylić się do wniosku pracowników stacji, która ma pod opieką około jednej trzeciej mieszkańców województwa podlaskiego w Łomży oraz powiatach grajewskim, kolneńskim, łomżyńskim, wysokomazowieckim i zambrowskim. Będę się starał, aby zarząd województwa oraz sejmik dały w tej sprawie zielone światło. Koszty dla budżetu województwa  być może nie okażą się tak wielkie – działka jest własnością samorządu województwa, spodziewam się też znaczącego wpływu ze sprzedaży obecnej siedziby WSPR w centrum Łomży. Te pieniądze powinny pójść na tę inwestycję  – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Jak dodał, starania o nowa siedzibę stacji w Łomży nie oznaczają odłożenia planów dotyczących filii w miastach powiatowych. Jak poinformowała dyrektor łomżyńskiej WSPR Ewelina Potaś, Grajewo ma od kilku lat nowoczesną  siedzibę pogotowia. W Kolnie nowiutki obiekt został otwarty zaledwie kilka tygodni temu. W Wysokiem Mazowieckiem zaplanowana została już rozbudowa filii, a trudniejsza sytuacja jest jedynie w Zambrowie gdzie WSPR wynajmuje pomieszczenia od szpitala powiatowego, ale zaczęły się już poszukiwania odpowiedniej nieruchomości pod własny obiekt.                      

– Przed kilkoma miesiącami, na prośbę ratowników medycznych, zwróciłam się do urzędu marszałkowskiego w sprawie budowy nowej siedziby WSPR w Łomży. Nasz obecny budynek wymaga kosztownego remontu, jest przy tym za mały, za ciasny i niedostosowany do współczesnych wymogów naszej pracy. Z życzliwością do wniosku odniósł się przede wszystkim wicemarszałek Marek Olbryś. Zna on bardzo dobrze nasze potrzeby - funkcjonalnych rozwiązań, bezpieczeństwa i rozwoju – mówiła dyrektor Ewelina Potaś.  

Jak dodała, nowa siedziba pozwoli także na ograniczenie kosztów utrzymania pogotowia dzięki zastosowaniu technologii oszczędzania energii.    

– Będzie to funkcjonalna inwestycja w bezpieczeństwo całego subregionu. Powstanie miejsce na stałe doskonalenie pracowników pogotowia w centrum symulacji medycznej. Będziemy mieli także możliwość wspólnych ćwiczeń, w realnych warunkach, ze służbami mundurowymi – policją, strażą zawodowa i ochotniczą, wojskiem, służbą więzienną – tłumaczyła dyrektor łomżyńskiej WSPR, a wspierali jej argumentację: zastępca Mikołaj Czajkowski, Kazimierz Borkowski, przewodniczący "Solidarności" mówiący o poprawie warunków socjalnych oraz ratownik Krzysztof Szuba.   

Nowa siedziba WSPR w Łomży ma powstać przy alei Piłsudskiego, na działce między budynkiem hotelu pielęgniarskiego a osiedlem domów jednorodzinnych.     

tekst i fot.: Maciej Gryguc

Opublikował: Edyta Chodakowska-Kieżel

4 kwietnia 2024

Powrót na początek strony