Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Mężczyzno, badaj się! Trwa akcja „Męski Listopad”

8 listopada 2022

Marszałek Kosicki stoi obok mężczyzny w czarnej koszulce

Mężczyzno, badaj się! Trwa akcja „Męski Listopad”

W ramach corocznej akcji „Męski Listopad”, specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii (BCO) zachęcają panów do badań profilaktycznych i przypominają, że wczesne wykrycie nowotworu to szansa na wyleczenie i zdrowe życie. BCO od kilku lat bierze udział w organizowanej na świecie listopadowej społecznej akcji, do której przyłączyło się także Stowarzyszenie do Walki z Rakiem. W konferencji prasowej (8.11) na ten temat wziął udział marszałek Artur Kosicki.

Akcja ma uświadamiać jak istotne są regularne badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie nowotworu jąder i prostaty daje większe szanse wyleczenia. Do udziału w tegorocznej edycji zaproszeni zostali mężczyźni  powyżej 40. roku życia. Panowie skorzystają z bezpłatnego przesiewowego badania PSA, które oznacza poziom markera nowotworowego i wykrywa raka gruczołu krokowego. W przypadku nieprawidłowości pacjent zostanie objęty dalszą diagnostyką i leczeniem.

– Zapraszam wszystkich panów na badania do Białostockiego Centrum Onkologii. Panowie nie wstydźcie się, badajcie się. Profilaktyka jest bardzo ważna – zachęcał marszałek Artur Kosicki.

Nowotwór gruczołu krokowego jest najczęstszym wśród mężczyzn. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy panów po 40. roku życia.

–  Wczesne zgłoszenie się do poradni onkologicznej, badanie się i wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej skutkuje większym sukcesem terapeutycznym i szybkim powrotem do zdrowia –  mówił dr n. med. Mariusz Ciemerych, koordynator Pododdziału Urologii w BCO.

Dr n. med. Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w BCO, zaprosiła wszystkich panów do badań profilaktycznych i to nie tylko w listopadzie. Jak zaznaczyła, ubiegłoroczna edycja listopadowej akcji spotkała się z dużym zainteresowaniem. Dlatego w tym roku jej organizatorzy postanowili ją rozszerzyć. Przebadanych zostanie 800 mężczyzn.

Do wzięcia udziału w badaniach w ramach aksji namawiał też jej ambasador Jarosław Kazberuk, kierowca, pilot rajdowy, sportowiec.

–  Bądźmy szybcy. Szybcy, bo szybko reagujemy, a zdrowi, bo reagujemy  –  mówił.

Badania  prowadzone są w BCO w listopadowe soboty. Zapisy odbywają się pod numerem infolinii 85 664 68 88. Każdy pacjent biorący udział w badaniu otrzyma shaker z „wąsem”, część także karnety do klubu TRX.

Symbolem listopadowej akcji są wąsy, o które zadbali profesjonalni barberzy z salonu Em Studo.

Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Natalia Adamowicz

8 listopada 2022

Powrót na początek strony