Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Od niej zależy nasze zdrowie, czyli rozmowy o profilaktyce na UMB

22 października 2024

Publiczność siedzi na krzesłach.

Od niej zależy nasze zdrowie, czyli rozmowy o profilaktyce na UMB / Paweł Krukowski

Badania profilaktyczne, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, szczepienia – to te aspekty naszego życia, o które powinniśmy zadbać, by się nim cieszyć. Taki wydźwięk miało wtorkowe, 22.10, spotkanie ph. Porozmawiajmy o Profilaktyce (PoP)!, które zgromadziło wybitnych ekspertów z dziedziny medycyny i zdrowia. Uczestniczyła w nim także wicemarszałek Wiesława Burnos.

– Powinniśmy się badać, po prostu musimy to robić. Z perspektywy swojego wieku, a jestem kobietą po sześćdziesiątce, wiem, jak bardzo ludzie chcą żyć, cieszyć się życiem, bo w większości przypadków mają dla kogo. A jak ktoś choruje, to chorują z nim wszyscy jego bliscy – mówiła Wiesława Burnos.

Warto się zatrzymać

Wicemarszałek województwa podkreśliła, że dożyliśmy czasów, kiedy ktoś chce o nas zadbać i tylko od nas zależy, czy z tego skorzystamy czy nie.

– Nie warto uciekać od odpowiedzialności, bo ona w końcu nas dogoni. Warto się zatrzymać. Wspólnie z zarządem województwa planujemy pracować nad sposobami przekonywania społeczeństwa, by wykonywało badania profilaktyczne – oświadczyła.

Wtorkowa konferencja to wspólna inicjatywa podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

– Dzisiaj popularyzujemy profilaktykę. Zaczynamy o niej mówić głośno, przystępnie, wyraźnie. Chcemy zachęcić wszystkich do dbania o siebie, zdrowie swoje i najbliższych, ale też o zdrowie publiczne, bo profilaktyka naprawdę ratuje życie – przekonywała Anna Rzemek, dyrektor podlaskiego NFZ.

Zbiorowa odpowiedzialność

Porozmawiajmy o Profilaktyce (PoP)! docelowo ma być cyklem spotkań „lansujących” modę na zdrowy styl życia wśród mieszkańców województwa podlaskiego.

– Profilaktyka to bardzo ważny element naszego działania. To przede wszystkim edukacja, również naszych dzieci, które muszą wiedzieć, jak zdrowo żyć. Cieszymy się bardzo, że ta inicjatywa jest wspierana przez NFZ – zaznaczył prof. Adam Krętowski, prorektor ds. Medycyny Cyfrowej i Badań Klinicznych UMB.

O profilaktyce raka szyjki macicy i znaczeniu szczepień przeciw wirusowi HPV opowiedział prof. Paweł Knapp, specjalista ginekologii onkologicznej, szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii USK w Białymstoku.

– Profilaktyka jest niezmiernie istotna, bo często świadomość, że jak boli to trzeba iść do lekarza, pcha pacjenta do szpitala. Ale wtedy jest za późno. Rak nie boli, boli dopiero wtedy, kiedy jest postacią zaawansowaną – przekonywał.

Recepty na długie życie

Szef UCO poinformował, że co roku na raka szyjki macicy umiera około 2 tys. Polek – to pięć kobiet dziennie. I choć pocieszające jest to, że świadomość społeczna Polaków się obudziła, to wciąż jest to niewystarczające, „bo ciągle chodzimy do lekarzy na etapie, kiedy coś nam dolega”.

W dalszej części spotkania znaczenie kolonoskopii w profilaktyce nowotworu jelita grubego przybliżyła gastroenterolog i specjalista chorób wewnętrznych dr Marzena Konopko. Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej, uświadamiała, jak wielka jest rola lekarzy POZ we wspieraniu profilaktyki. A o tym, jak zapobiegać nowotworom piersi, opowiedział dr Karol Rogowski z Białostockiego Centrum Onkologii.

Chętni mogli wykonać bezpłatną analizę składu ciała oraz ocenić, jak bardzo jesteśmy narażeni na dym tytoniowy i smog. Cennych rad udzielały Amazonki i Eurydyki. Do dyspozycji chętnych było również stoisko fundacji Zdrowe Miasto.

W spotkaniu wzięli udział także m.in. posłowie Barbara Okuła i Krzysztof Truskolaski, wicekurator oświaty Beata Laskowska, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oddział w Białymstoku Agnieszka Zawistowska, reprezentanci środowiska medycznego, studenci oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy regionu.

Anna Augustynowicz
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Anna Augustynowicz

22 października 2024

Powrót na początek strony