Poczta walentynkowa w BCO
Sprawa jest prosta. Wystarczy napisać od serca życzenia na walentynkowej kartce i przynieść ją do Białostockiego Centrum Onkologii.
– My, jako zarząd województwa, włączamy się do każdej tego typu akcji. Czasami słowa są ważniejsze niż wsparcie materialne – dodają otuchy, zapewniają, że chorzy nie są w tym trudnym czasie pozostawieni samym sobie. Pomagajmy ludziom w chorobie! – zaapelował Artur Kosicki, dziękując pomysłodawcom inicjatywy.
Życzliwość na wagę złota
Jak przyznał, każda tego typu akcja jest motywacją, aby rozejrzeć się wokół i jeszcze uważniej poszukać potrzebujących nas osób. Na swojej kartce napisał: „Niech nadchodząca wiosna da nadzieję i optymizm na lepsze, pełne zdrowia i szczęścia, dni! Wszystkiego dobrego”.
W podobnym tonie wypowiedziała się dyrektor BCO Magdalena Borkowska. Dowodziła ona, jak niezwykle istotna w procesie leczenia jest życzliwość.
– Wrzucając listy, kartki, wiadomości mówimy o tym, jak bardzo wspieramy naszych pacjentów. Bardzo istotne jest to, abyśmy holistycznie podchodzili do osób chorych, aby czuły się one otoczone opieką, aby miały wsparcie psychologiczne – zapewniała.
W akcji może wziąć udział każdy. Jest na to czas do końca tygodnia. Życzenia zostaną rozdane pacjentom w Święto Zakochanych, 1️4 lutego.
– Nasze pacjentki czekają na te walentynki. One potrzebują ciepłego słowa, zwłaszcza w tym wyjątkowym dniu – podkreślała Joanna Gardocka, koordynatorka z Breast Cancer Unit.
Moc słów
Bo – jak zapewniła psycholog kliniczny Małgorzata Rymarska – słowa mają moc.
– Słowa to energia, słowo daje nadzieję i kształtuje naszą rzeczywistość. Możemy robiąc tak niewiele, uczynić wiele dobrego – przekonywała.
Skrzynki, do których można wrzucać pocztówki, zostały ustawione w kilku miejscach: przy głównej rejestracji, w kancelarii budynku administracji (parter, wejście od ul. Warszawskiej) oraz w holu na parterze budynku K (wejście od ul. Ogrodowej).
– My w BCO na co dzień mamy w sercu hasło „Pacjent w centrum uwagi” i bardzo zachęcamy wszystkich, żeby tę uwagę i życzliwość dla pacjenta onkologicznego okazać – powiedział dr Piotr Skalij, specjalista onkologii klinicznej, przewodniczący Stowarzyszenia do Walki z Rakiem.
Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku jest jedyną w regionie wielospecjalistyczną placówką zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych. Centrum zarządzane jest przez Samorząd Województwa Podlaskiego.
Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk