Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Pogotowie ma nową siedzibę w Kolnie

25 marca 2024

Przecinanie wstęgi.

Pogotowie ma nową siedzibę w Kolnie / Maciej Gryguc

Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu 2023 r., a już w piątek, 22 marca 2024 r., przecięta została błękitna wstęga na znak, że gotowa jest nowa siedziba zespołu ratownictwa medycznego w Kolnie. Do roli współgospodarzy uroczystości Ewelina Potaś, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (WSPR) w Łomży, zaprosiła także wicemarszałka Marka Olbrysia i burmistrza Kolna Andrzeja Dudę.

– To ważny moment dla spraw bezpieczeństwa mieszkańców Kolna i powiatu kolneńskiego. Z pomocą spieszyć im będą ratownicy, którzy czuwają w dobrych warunkach i mają do dyspozycji dobry sprzęt. Obiekt jest naszą dumą. Wielka w tym zasługa przede wszystkim dyrekcji i pracowników pogotowia, którym serdecznie dziękuję. Słowa wdzięczności kieruję także do zarządu i radnych województwa, którzy zdecydowali o finansowaniu tej inwestycji oraz do burmistrza Kolna. To nie koniec naszych planów dotyczących pogotowia – przygotowujemy się do budowy nowoczesnej siedziby WSPR w Łomży – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Gratulacje i podziękowania przekazali także radni sejmiku: Adam Wojciech Sekściński w imieniu przewodniczącego  Bogusława Dębskiego i własnym oraz Wojciech Grochowski i Jacek Piorunek. Adam Wojciech  Sekściński wskazał także na inne inwestycje realizowane w Kolnie i powiecie przez Województwo Podlaskie. Kolejną będzie obwodnica miasta.

Okoliczności budowy siedziby kolneńskiej filii pogotowia przybliżyła dyrektor WSPR Ewelina Potaś.

– Iskrą, która zapaliła ogień zaangażowania wielu naszych przyjaciół, była decyzja burmistrza Kolna Andrzeja Dudy wsparta przez radnych o przekazaniu na te potrzeby działki przy ul. Sienkiewicza. Od wielu lat pogotowie wynajmowało pomieszczenia od szpitala powiatowego. Współpraca była bardzo dobra, ale zdarzały się sytuacje, że musieliśmy np. odmrażać karetki, co wydłużało czas reagowania. Wiadomo jak czas jest w naszej pracy istotny. Zmiana stała się konieczna – opowiadała dyrektor Ewelina Potaś.

Po decyzji władz Kolna o działce mającej 2000 metrów kwadratowych sprawa budowy nabrała tempa.

– Zaczęliśmy planować nowe obiekty, biorąc pod uwagę dostępność dla mieszkańców, rozwiązania przyjazne środowisku i energooszczędne, nowoczesne technologie  i ergonomię pracy. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że powstał obiekt, który służy nie tylko pracownikom pogotowia, ale wszystkim mieszkańcom. Jest to także modelowy przykład współdziałania różnych instytucji i służb administracji publicznej – podkreślała Ewelina Potaś.

Finansowym „fundamentem” przedsięwzięcia były 3 mln zł z budżetu województwa, środki własne WSPR (1,7 mln zł) i działka od samorządu Kolna. Wyposażenie finansowane było także ze środków w dyspozycji wojewody.  Wsparcia merytorycznego i organizacyjnego udzielali pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego i wszelkich innych zaangażowanych instytucji. Pozwolenie na budowę łomżyńska WSPR otrzymała w czerwcu 2022 r. Prace budowlane zaczęły się w styczniu 2023 r. Powstał zupełnie nowy obiekt filii łomżyńskiej stacji (pozostałe są w Grajewie, Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie). Budynek (277 metrów powierzchni użytkowej) ma m.in. pomieszczenia dla ratowników, zaplecze socjalne, ogrzewany garaż na ambulanse. Wyposażony został w instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła.

– Inwestycja była lekcją efektywności i profesjonalizmu. Wsparcie, jakie otrzymaliśmy, było więcej niż tylko finansowym i administracyjnym – mówili pracownicy WSPR, dziękując swoim gościom specjalnymi grawertonami i grafikami.

Z rąk dyrektor Eweliny Potas i wicedyrektora Mikołaja Czajkowskiego otrzymali je m.in. wicemarszałek Marek Olbryś, wicewojewoda Ewa Kulikowska, radni sejmiku, burmistrz Andrzej Duda, starosta kolneński Tadeusz Klama, dyrektorzy Departamentu Zdrowia UMWP Dominik Maślach i Monika Borkowska, przedstawiciele innych instytucji. Podziękowania i gratulacje przekazali także reprezentanci rady społecznej WSPR pod wodzą przewodniczącego, burmistrza Nowogrodu Grzegorza Palki. Burmistrz i starosta wręczyli pracownikom filii swoje prezenty.        

– Cieszymy się, że tak ważnej jednostce pomogliśmy stworzyć lepsze warunki pracy. Efektem będzie przecież skuteczniejsze ratowanie życia i zdrowia mieszkańców. To miejsce jest w starszej dzielnicy miasta, ale z dobrym dostępem do kluczowych arterii komunikacyjnych – podkreślał burmistrz Andrzej Duda.

Poświęcenia obiektu dokonał proboszcz miejscowej parafii ksiądz Tomasz Grabowski. Wykorzystał okazję, aby – jako syn wieloletniego pracownika pogotowia w Zambrowie – upomnieć się o budowę nowej siedziby także tam.

– Kiedy ojciec wracał do domu, widziałem, że to coś więcej niż praca. Była to raczej część życia. Myślę, że tu jest podobnie – mówił kapłan.

Klucze od nowego budynku otrzymali od wicemarszałka Marka Olbrysia kierujący filią Teresa Krysiak i Adam Pilch.  

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Anna Augustynowicz

Publikujący: Anna Augustynowicz

25 marca 2024

Powrót na początek strony